Zorlu Enerji’nin Yeni Rüzgar Santralinin İkinci Fazı Devrede

17.08.2016


Türkiye’nin yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarını ekonomiye kazandırmak üzere yatırımlarını aralıksız sürdüren Zorlu Enerji, Osmaniye’nin Bahçe ilçesinde kurulumuna devam ettiği, Rotor II projesi kapsamlındaki Sarıtepe - Demirciler Rüzgar Enerjisi Santrallerinin  (RES) ilk iki fazını başarıyla devreye aldı. Toplam 80,3 MW güçte planlanan Sarıtepe – Demirciler RES projesinin haziran ayında tamamlanan 39,9 MW’lık ilk 14 türbininin ardından, 19,95 MW kapasiteli 7 türbinin de kabulleri tamamlanarak elektrik üretimine başladı. Sarıtepe-Demirciler Rüzgar Enerjisi Santrallerinin 2016 yılsonuna kadar tam kapasite elektrik üretimine başlaması hedefleniyor.

 100 milyon Euro’luk yatırım  

Türkiye’de ve Pakistan’da hayata geçirdikleri rüzgar enerjisi projeleriyle sektörün en deneyimli oyuncularından biri haline geldiklerini belirten Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak, “Osmaniye’nin Bahçe ilçesinde 100 milyon Euro yatırım ile toplam 80,3 MWm kurulu güçte planladığımız Sarıtepe - Demirciler RES projemiz kapsamında, ilk iki fazı başarı ile tamamlayarak devreye aldık. Santralimizin geri kalan 19,8 MW’lik kapasitesinin 2016 yıl sonuna kadar devreye girmesiyle Türkiye’de 215.3, Pakistan yatırımımızla birlikte ise toplam 271.7 MW’lık rüzgar gücüne sahip olacağız” diye konuştu.   Hayata geçirdikleri tüm rüzgar projelerinde gönüllü karbon piyasasında işlem gören enerji projelerini derecelendiren standartlar arasında en itibarlısı olan “Gold Standard” sertifikasına sahip olduklarını hatırlatan Sinan Ak, “Yatırımlarımızda ekonomik sürdürülebilirlik kadar, toplumsal ve çevresel sürdürülebilirliği önemsiyor ve bunun gereklerini yerine getiriyoruz. Sektörümüz açısından da ilham verici olduğuna inandığımız projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz” açıklamasında bulundu. 

Zorlu Enerji, Türkiye’nin en büyük rüzgar santralleri içinde yer alan 135 MW kurulu güce sahip Gökçedağ RES’in ve Pakistan’ın ilk rüzgar santralinin yatırımcısı ve işletmecisi konumunda.