Güneşte büyümenin yolu çatıdan geçiyor: Türkiye’nin ilk Solar Çatı Çalıştayı Zorlu Enerji desteğiyle Ankara’da

12.10.2016

Zorlu Enerji sponsorluğunda düzenlenen Türkiye’nin ilk Solar Çatı Çalıştayı, Solarbaba Güneş Enerjisi Platformu tarafından 11 Ekim Salı günü Ankara’da düzenlendi. Sektörün önde gelen şirketleri ile konuyla ilgili uzman paydaşların katılım gösterdiği çalıştayda, güneş enerjisinde en önemli büyüme alanlarından biri olarak görülen çatı uygulamaları tüm yönleriyle ele alındı.

Tüm gün süren dört oturumda konuşan uzmanlar, yenilenebilir enerji alanında önemli bir gelişim kaydeden ülkemizde, güneş enerjisi alanında henüz istenen ve beklenen seviyeye ulaşılmadığı, güneş enerjisi yatırımlarını geliştirecek en önemli uygulamaların başında ise çatı sistemlerinin geldiğini vurguladı. Evsel-ticari ve sanayi tipi çatı üstü güneş elektriği uygulamalarının önündeki engel ve teşviklerin değerlendirildiği çalıştayda, pazarın yüzde 50-70’ini çatıdan sağlayan güneş yatırımlarıyla dikkat çeken Hollanda, ABD veAlmanya’daki uygulamalarla ülkemizdekiler arasında karşılaştırmalar yapıldı. 

“Büyük-küçük tüm yatırımların önü açılmalı” Konferansın açılış konuşmacıları arasında yer alan Yağmur Özdemir, “En pahalı enerji kullanılmayan enerjidir. Türkiye’de şu anda maalesef güneş enerjimizi yeterince kullanamıyoruz. Zorlu Enerji olarak portföyümüzün önemli bir bölümünü güneşe yönlendirdik. Büyük-küçük tüm yatırımların önünün açılması gerektiğini düşünüyoruz. Büyük yatırımlar, küçük yatırımların önünün açılması için yapılır; küçük yatırımın önünün kesilmemesi gerektiğini, her boyutta yatırımın yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca tarifelerin düşürülüp, teşvik sürelerinin uzatılmasının da sektörün geleceği içlin alternatif bir seçenek olabileceğini hatırlatmak isterim” sözleriyle pazarın büyümesinin önemine vurgu yaptı.

Türkiye’de güneş enerjisi maliyetleri 2030 yılına kadar %50’den fazla düşecekZorlu Enerji’nin, BNEF (Bloomberg New Energy Finance) iş birliği ile hazırladığı “Güneş Enerjisi Raporu” Türkiye’nin güneş enerjisi ile ilgili potansiyeline ışık tutuyor. Rapora göre Türkiye, 93 GW güneş enerjisi potansiyeli ile Avrupa’da hali hazırda nüfusuna göre en düşük kapasiteye sahip olan ülkelerden biri. Türkiye’nin 2023 yılı için “Ulusal Yenilenebilir Enerji Eylem Planı”nda ortaya konulan 5GW’lık kurulu güç kapasitesi hedefi bulunuyor. Dünyada 2014’te elektrik üretimi içerisinde yaklaşık %2 paya sahip olan güneş enerjisinin, 2040 yılında %26’ya ulaşması beklenirken; Türkiye’de de güneş enerjisi kaynaklı elektrik maliyetlerinin 2030 yılına kadar %50’den fazla düşüş göstermesi bekleniyor. BNEF’in yaptığı projeksiyon Türkiye’nin 2023 güneş enerjisi hedefine, öngörülen tarihten önce ulaşılabileceğini gösteriyor.Çalıştay sonuçları ile birlikte “Güneş Enerjisi Raporu” aralarında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Enerji Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, EPDK, TEDAŞ gibi karar verici kamu kuruluşları başta olmak üzere sektörün birçok kilit paydaşıyla paylaşılacak.Zorlu Enerji Hakkında:Zorlu Enerji, elektrik üretimi ve ticareti, enerji santrallerinin projelendirme aşamasını da kapsayan “anahtar teslim” inşası, enerji santrallerinin uzun süreli bakım-işletim hizmetlerinin sunulması gibi geniş yelpazede katma değeri yüksek hizmet çeşitliliği sunmaktadır. 3 doğal gaz santrali, 7 hidroelektrik santrali, 3 jeotermal santrali ve 4 rüzgâr santralinden oluşan üretim portföyüyle Türkiye’de toplam 700 MW, Pakistan ve İsrail’deki yatırımlarıyla birlikte ise toplamda 1046 MW’lık kurulu gücü olan Zorlu Enerji, sektörünün öncü kurumlarındandır.Zorlu Enerji bünyesinde serbest tüketici kapsamındaki kişi ve kurumlara doğrudan elektrik ticareti faaliyetlerini gerçekleştiren Zorlu Elektrik, tüketiciler için tüketim alışkanlıklarına uygun alternatif fiyatlandırma seçenekler ile altyapı, mevzuat ve uygulamadaki tecrübesiyle sektörde özel bir konuma sahiptir.