“Buharkent Gençleriyle Hayata Smaç” projesine Zorlu Enerji desteği üçüncü yılında

12.01.2018
Buharkent’te çocuk ve gençleri spora yönlendirerek toplumsal hayata adaptasyonlarını artırma amacıyla Buharkent Zorlu Enerji desteği ile yürütülen “Hayata Smaç” projesi, başta basketbol olmak üzere spor aktiviteleri, pedagojik destek, sosyal etkinlikler ve geziler ile üçüncü yılında daha fazla öğrenciye ulaşarak büyümeye devam ediyor.


Sosyo-ekonomik açıdan dezavantajlı konumda olan çocuk ve gençleri kültürel, sosyal ve sportif aktivitelerle toplumsal hayata kazandırmayı amaçlayan “Buharkent Gençleriyle Hayata Smaç” projesinin yeni dönem açılış törenine Buharkent Kaymakamı Cafer Kaymakçı, Buharkent Belediye Başkanı Mehmet Erol ve Zorlu Enerji Kızıldere Santral Müdürü Ali Er katıldı. Tören sonrasında bölgenin çocuk ve gençleri yeni forma ve spor malzemelerine kavuşma sevinci yaşadı.


 

 “Toplum için bir değer yaratma düşüncesi ile hareket ediyoruz.”

Düzenlenen törende konuşan Zorlu Enerji Kızıldere Santral Müdürü Ali Er “Zorlu Enerji olarak bulunduğumuz her bölgede toplum için bir değer yaratma düşüncesi ile hareket ediyoruz. Yaptığımız her işte ve hayata geçirdiğimiz her projede öncelikli olarak bulunduğumuz bölgede yaşamı nasıl daha iyi hale getirebileceğimizi düşünüyoruz. Bunun için bir yandan faaliyette bulunduğumuz tüm bölgelerde yaptığımız ticari yatırımlarla kalkınma ve refah artışına katkı sağlarken toplumsal yatırımlarla da sosyal yaşama değer katmaya çalışıyoruz. Sürdürülebilirliği bir yaşam biçimi haline getirmiş bir grup olarak toplumsal konularda önceliğimizi her zaman geleceğimizin teminatı olan çocuklar ve gençlerimize veriyoruz. Bu anlayışla hayata geçirdiğimiz ve bu yıl üçüncüsünü düzenlediğimiz ‘Buharkent Gençleriyle Hayata Smaç’ projesi ile çocuk ve gençlerimizin yaşamında fark yarattığımıza inanıyoruz. Bu proje ile gençlerimizde spora olan tutkusu artarken onlara sunduğumuz farklı etkinlik imkânları sayesinde gençlerimiz toplumsal hayata daha kolay uyum sağlayabiliyor. Üçüncü yılında projeye olan ilgi ve alakanın bu kadar yüksek olması bize büyük bir mutluluk veriyor. Temenni ediyoruz ki, bu proje uzun dönemde ülkemizde başarılı sporcuların yetişmesine de bir vesile olur” dedi.


 
Hedeflenenin üç katı öğrenciye ulaşıldı

Buharkent ilçesinde ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde kız ve erkek öğrencilerin spor yaparak ve sosyal kültürel etkinliklerle sosyal hayata etkin katılmalarını sağlamayı amaçlayan projeye ilgi her geçen yıl artıyor. Kız ve erkek öğrencilerin eşit oranda katılımına özen gösterilen proje kapsamında gençlerin basketbolun yanı sıra bölgedeki sinemalara, kitap fuarlarına ve basketbol etkinliklerine de dahil edilmesi çocukların spora olan ilgisini daha da pekiştiriyor.


Her yıl 25 öğrenci, toplamda ise 75 öğrenci hedefiyle yola çıkılan projenin ilk yılında 40, ikinci yılında 118 öğrenciye ulaşıldı. Öğrencilerin spora olan tutkusunun ne kadar büyük olduğunu gösteren bu rakamlar projenin son yılında da daha da arttı. Bu yıl projeye 120 öğrenci katılırken toplamda 228 öğrenciye ulaşılarak başlangıçta hedeflenen öğrenci sayısının üç katına ulaşılmış oldu.


 

Öğrencilerin kişisel gelişimleri destekleniyor

Projede, öğrencilerin basketbol ağırlıklı spor aktivitelerinde yer almalarının yanı sıra, farklı sosyal aktiviteler ve kültür gezilerine katılımı sağlanarak kişisel gelişimleri destekleniyor. Zorlu Enerji ayrıca her sene projeye katılan çocukları Kızıldere jeotermal santralinde misafir ederek çocuklarda yerli ve yenilebilir enerji konusunda bir farkındalık oluşmasına katkı sağlıyor. Proje kapsamında çocuklara spor malzemelerinin yanı sırasında küçük hediyeler de verilmesi mutluklarına mutluluk katıyor. Zorlu Enerji bu yılki malzeme dağıtım töreninde çocuklara Vestel Bileklik hediye ederek onlarda sağlıklı bir yaşam konusunda farkındalık oluşmasına katkı sağlamış oldu.