Zorlu Enerji ICCI 2018’de sektör değerlendirmelerini paylaştı

08.05.2018
24’üncü Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı ICCI 2018’in katılımcıları arasında yer alan Zorlu Enerji, sektörün geleceği ve akıllı çözümlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.


22-4 Mayıs 2018 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde 24’üncüsü düzenlenen Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı ICCI, aralarında Zorlu Enerji’nin de yer aldığı sektörün önde gelen kurum, kuruluş ve oyuncularını buluşturdu. Zorlu Enerji’nin en yeni ürün ve çözümlerini paylaştığı fuarda sektörün geleceği de masaya yatırıldı.


 

“Doğal gaz santrallerinin gelecekteki rolü” başlıklı oturumda konuşan Zorlu Enerji Yatırımlar, İşletme ve Bakımdan Sorumlu Genel Müdürü Ali Kındap, önümüzdeki dönemde ancak yüzde 55’in üzerinde verimliliğe sahip doğal gaz santrallerinin ayakta kalabileceğini kaydederek “2040'ta 50 bin megavatlık doğalgaz santralinde sağlanacak her yüzde 1 verimlilik artışı, yıllık ortalama 200 milyon dolar tasarruf anlamına geliyor. Şu anda kurulu gücümüz 86 bin megavat seviyesinde ve bunun 26 bin 500 megavatı doğalgaz çevrim santrallerinden oluşuyor. 2040'ta doğalgaz santrallerinin kapasitesi 50 bin megavat seviyesinde olacak. Şu an doğalgaz santrallerinde en önemli konu verimlilik. 2040'a kadar doğalgaz santralinde sağlanacak her yüzde 1 verimlilik artışı, yıllık ortalama 200 milyon dolar tasarruf anlamına geliyor. Artık bütün gaz santrallerinde çalışmalar verimlilik artışını sağlamaya yönelik” dedi.


 

“Anında ve doğru yerde kaynaklar ile enerji ihtiyacını karşılayabiliriz”


“Akıllı Şebekeler” oturumunda konuşan Zorlu Enerji Akıllı Sistemler Müdürü Burçin Açan ise yapay zeka, akıllı uygulamalar, sanal gerçeklik, büyük veri gibi yeni teknolojilerin enerji sektöründe yaratacağı dönüşüme ilişkin açıklamalarda bulundu. Akıllı sistemler sayesinde enerjinin daha verimli kullanılabileceğini belirten Açan, elektrikli araçların da gelişmesiyle enerji altyapıları, binalar ve ulaşım sistemlerinde önemli dönüşüm yapacağını dile getirdi. Açan, “Elektrik araçlarda önümüzdeki dönemde önemli bir büyüme bekliyoruz. Şu anda Türkiye’de 1100 elektrikli araç var. Ancak hızla artacak. Her bir elektrikli araç aslında 4 tekerlekli pil demek. Mikro şebeke, yerinde depolama ve yerinde tüketim sistemleriyle önümüzdeki dönemde yaşanacak dönüşüme ayak uydurabiliriz. Anında ve doğru yerde kaynaklar ile enerji ihtiyacını karşılayabiliriz” açıklamasında bulundu.

Güneş enerjisinde önemli adımlardan biri mahsuplaşma


Zorlu Enerji, ICCI 2018 kapsamında düzenlenen Solarbaba Solar Çatı Konferansı’nın da destekçileri arasında yer aldı. Konferansta konuşan Zorlu Enerji Grubu Solar Direktörü Evren Evcit çatı pazarını harekete geçirebilmek adına atılması gereken en önemli adımın mahsuplaşma olduğunu belirtti. Evcit, “Mahsuplaşma hem devlete hem de tüketicilere büyük yarar sağlanacak. Pazarın sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için de; denetim konusunda yasal düzenlemeler hazırlanması, onaya sunulan projelerdeki teknik konulara dikkat edilmesi ve her ayrıntının göz önünde bulundurulması gerekiyor” değerlendirmesini yaptı.


Konferansın “Teknoloji” başlıklı oturumunda konuşan Zorlu Enerji Grubu Solar Teknik Müdürü Halil Oral ise “Endüstriyel çatılarda güneş paneli kurulumları için dikkat edilmesi gereken en önemli iki konu, çatıdaki statik ve sızdırmazlık. Yatırımcıların kurulum sonrasında sıkıntı yaşamaması ve tesisinden maksimum kazanç sağlayabilmesi için; çatısını profesyonel, güvenilir kurulum firmalarına emanet etmesi, çatının yapısına uygun en doğru ürün ve hizmeti seçmesi gerekiyor. Biz Zorlu Enerji olarak çatı projelerinde enerjiyi maksimize etmekten önce, güvenliği maksimize ediyoruz” dedi.


Zorlu Enerji İşletme ve Bakımdan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ömer Harun Örge, “Enerji santrallerinde işletme ve bakım” konulu oturumda Zorlu O&M hizmetlerinden bahsederken, “Biyokütle ve atık” başlıklı oturuma katılan Tümay Yavuz, yeni yatırımlar planlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.