01.
Elektrik Ticareti

Elektrik Ticareti

HAKKIMIZDA

Zorlu Elektrik Enerjisi İthalat İhracat ve Toptan Ticaret A.Ş. , elektrik enerjisinin yurt içinden ve serbest bölgelerden satın alınarak, yurt içinde toptan veya doğrudan satışı ya da yurt dışı ülkelere ihraç edilmesi amacıyla 2000 yılında kurulmuş bir Zorlu Enerji şirketidir. Şirket, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından verilen “Tedarik Lisansı” ile enerji sektöründe başarıyla faaliyet göstermektedir.

Zorlu Enerji, söz konusu temel faaliyetleri kapsamında, talep ve fiyat tahminleri, üretim planlaması, fiyatlandırma, satış, risk ve portföy yönetimi ile uzlaştırma ve faturalandırma işlemlerini gerçekleştirmektedir. Şirket, tüketicilere ikili anlaşmalarla saatlik, dönemlik ve piyasa fiyatlarına uyarlanmış alternatif fiyatlandırma seçenekleri hazırlamaktadır. Zorlu Enerji, tüketiciler için, tüketim hacmi ve alışkanlıklarına uygun yüksek tasarruflu tarife paketleri oluşturmakta ve maliyetlerini minimize edici çözümler sunmaktadır.

Zorlu Enerji, serbest tüketicilere elektrik satışı dışında sektörde önde gelen diğer kuruluşlarla da ticari faaliyetlerde bulunmakta, piyasadaki diğer enerji şirketleriyle ikili anlaşmalar yoluyla enerji alış veya satışı gerçekleştirmektedir. Ayrıca sınır komşumuz olan ülkelerle ithalat – ihracat faaliyetleri de yürütülmektedir.
Zorlu Enerji'nin temel faaliyetleri:

  • Serbest Tüketici kapsamındaki kişi ve kurumlara perakende elektrik satışı,
  • Tezgahüstü “OTC” piyasalarda toptan elektrik ticareti,
  • Elektrik ihracat ya da ithalatı,
  • Dengeden sorumlu grup yönetimidir.

Elektrik piyasalarının serbestleşmesi yolundaki uygulamalar neticesinde devlet tarafından yeni mevzuat ve düzenlemeler hazırlanmakta, Enerji Borsası ve Türev Piyasalar (OTC) ile ilgili çalışmalar sürdürülmektedir. Zorlu Enerji, piyasaların hedeflenen liberal ve rekabetçi yapıya dönüşebilmesi adına sürdürülen tüm bu çalışmalara destek vermekte, sektörün önemli oyuncularından biri olarak sektöre ve tüketicilere katma değer sağlayıcı her uygulamanın yanında yer almaktadır.

Zorlu Enerji’nin yurtiçindeki 644 MW’lik kurulu gücünü arkasına alarak müşterilerine ve iş ortaklarına sürekli ve güvenli hizmet sağlayan Zorlu Enerji, satışını gerçekleştirdiği elektrik enerjisinin önemli bir kısmını yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklardan sağlamaktadır.

Zorlu Enerji, birçok farklı bölgede çözüm ortaklarıyla, uygun noktalarda ise kendi satış ekibiyle, Türkiye genelinde tüketicilere hizmet ulaştırmaktadır. Portföyünde yer alan kurumsal ve sanayi müşterilerine ek olarak , serbest tüketici limitlerine paralel olarak meskenlere de elektrik hizmeti veren Zorlu Enerji, tüketicilerinin yaşam koşullarının dinamiklerini göz önüne alarak, uygun fiyat avantajları sunan kampanyalar geliştirmektedir.  Zorlu Enerji,  müşterileri ile en az bir yıllık bir ilişkisi olduğunu göz önüne alarak, müşterilerinin beklentilerini sadece alternatif fiyatlandırma seçenekleriyle değil, sektördeki altyapı, mevzuat ve uygulamadaki tecrübelerini paylaşarak karşılamaktadır.