01.
Elektrik Ticareti

Sıkça Sorulan Sorular

Yıllık toplam 1100 kWh ve üzeri elektrik tüketen elektrik abonelerine serbest tüketici denir. Serbest tüketiciler, bölgesinde görevli elektrik dağıtım şirketi dışında herhangi bir elektrik şirketinden hizmet alabilirler. Bu sayede elektriği daha hesaplı ve avantajlı kullanırlar.

Aşağıdaki linkte yer alan fatura hesaplama modülünü kullanarak elektrik faturanızı hesaplayabilirsiniz.

http://lisans.epdk.gov.tr/epvys-web/faces/pages/online/tarifeFatura/tarifeFatura.xhtml

 

Abone, Zorlu Enerji'ye başvurur veya Zorlu Enerji müşteriye kendisi ulaşır. Müşteriye avantajlı birim fiyat ve kampanyalar sunulur. Müşteri, beğendiği fiyat veya kampanyayı seçer. Elektrik satış sözleşmesi imzalanır. Anlaşma Zorlu Enerji tarafından EPİAŞ(Enerji Piyasaları İşletme A.Ş.)’a bildirilir. EPİAŞ onayından sonra müşteriye indirimli elektrik tedariğine başlanır.

Elektrik tedarikçinizi değiştirmeniz durumunda mevcut elektrik bağlantınızda herhangi bir değişiklik olmaz, sayacınız değişmez, geçiş sebebiyle elektrik kesintisi yaşanmaz. Sayaç bakımı, sayaç okuma gibi faaliyetleri bağlı bulunduğunuz dağıtım firması yürütmeye devam eder. Sadece elektrik faturanız değişir ve faturalarınız Zorlu Enerji'ye gelir.

Mesken abonelikleriniz için; son aya ait elektrik faturanız ve kimlik bilgisi yeterlidir. İş yeri abonelikleriniz için ise; son aya ait elektrik faturası, imza sirküleri/ beyannamesi, vergi levhası, ticaret sicil gazetesi ve faaliyet belgesi gibi şirket evrakları temin edilir.

Elektrik kesintisi, trafo arızası, sayaç bakımı ve endeks okumaları konularında bağlı olduğunuz dağıtım şirketi ile iletişime geçmeniz gerekir. Sözleşme süreçleri, sayaç tüketim faturaları ve ödemeyle ilgili konularda ise Zorlu Enerji ihtiyaç duyduğunuz desteği sağlayacaktır.

Bulunduğunuz bölgede görevli dağıtım şirketi, endeks değerleri okur ve ortak sisteme girişini yapar. Sonrasında Zorlu Enerji de sistemden sizin endeks değerleri alır, sözleşme imzalanan birim fiyatınızla çarpar, gerekli bedelleri ekler ve faturalandırarak size iletir. Ayrıca Zorlu Enerji sisteminde mail adresiniz kayıtlıysa, faturanız kesildiği anda mail adresinize de gelir.

Dağıtım şirketi yetkilisinin, sayacınızı okumaya geldiğinde tüketiminize ait bilgileri sayaç okuma tutanağı olarak size teslim etmesi gerekir. Tutanak bırakılmaması halinde abone numaranızı da ekleyerek bir dilekçe doldurup, dağıtım firmanıza iletebilirsiniz. Zorlu Enerji'den gelen faturalarınızda endeks değerlerinize yer verilmektedir. Konuyla ilgili dilekçe örneğini indirmek için tıklayınız.

Şu an için bayilik hizmetimiz bulunmamaktadır.