Çalışan Memnuniyeti

Çalışanlarımızın memnuniyeti, mutluluğu ve motivasyonunu da bireysel ve kurumsal gelişimin ayrılmaz bir parçası olarak görüyoruz. Bu anlayışla çalışanlarımızın performanslarına ve yaşam kalitelerini etkileyebilecek sorunların çözümüne yönelik yöntem ve kanalları geliştiriyoruz. Sadece bununla kalmayıp, kendilerine dünya için iyi olanı yapabilecekleri bir iş ortamı sunarak, toplumsal konularda da çalışmalarına imkân sağlıyoruz.

Her 2 yılda bir yapılan çalışan bağlılığı anketi 2021 yılında da yapılmıştır ve çalışan bağlılığı oranı bir önceki dönem gerçekleşen anket olan 2019’a göre artış göstermiştir. 2023 yılında yapılması planlanan bir sonraki araştırmaya dek, 2021 yılında tüm iş birimleri ile sonuçların iletişimi yapılmış olup özellikle gelişim alanları için iyileştirme aksiyonları planlanmıştır. Bu bağlamda gerek Yönetim ve İnsan Kaynakları tarafındaki planlar gerekse departmanların alacakları aksiyonlar düzenli olarak takip edilmektedir.  Çalışanlarımızın iş süreçlerine kattıkları değerin farkında olarak başarılarını takdir ediyor ve ödüllendirme araçları ile motivasyonlarını destekliyoruz.

Çalışan bağlılığı ve memnuniyeti için ilk adım olan Onboarding Programı ile aramıza katılan yeni ekip arkadaşlarımıza teklifimizi kabul ettikleri andan itibaren Zorlu Enerji çalışanı olma deneyimini yaşatmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda ilk iş gününde çalışan özelinde şirket içi hoş geldin duyurusu, hoş geldin kiti, buddy ataması, oryantasyon programı, birinci ve altıncı aylarda çalışan ile değerlendirme görüşmeleri gibi uygulamalarla kurum kültürüne adaptasyonu destekliyoruz.

Çalışanlarımız ile ilk iş günlerinden itibaren sıkı bir bağ kurmaya gayret ediyor, çalışanlarımızın mutluluğunu önemsiyor, onların kendilerini özel ve değerli hissetmelerini istiyoruz. Çalışanlarımızın özel günlerini unutmuyor Bayram, Yeni Yıl ve Kadınlar günlerinde verdiğimiz küçük bir armağan ile yanlarında oluyoruz.

Doğum günleri ve iş yıl dönümleri kapsamında şirketimiz adına gönderdiğimiz mailler ile özel günlerini kutlamaya devam ediyoruz.

Zorlu Enerji olarak çalışanlarımızın şirketimizde çalışmaya devam ettiği süreçleri önemsiyor Kıdem Kutlama organizasyonları ile takdir ediyoruz.

Bu kapsamda Zorlu Enerji olarak pilot uygulama olarak sürdürdüğümüz esnek ve uzaktan çalışma modelini 2020 yılı içerisinde Pandemi ile birlikte genele yayarak etkin bir şekilde kullanmaya başlamış bulunuyoruz. Bu kapsamda çalışanlarımız iş ve özel yaşam dengesi ile iş süreçlerinin devamlılığını gözeterek çalışma sistemlerini belirlemektedir.  Uzaktan çalışma şart ve koşulları, iş sağlığı ve güvenliği prensipleri, hibrit çalışma programları ve çalışanlara sağlanacak destekler kapsamında “Evden Çalışma Rehberi” ile uygulanmaktadır.

Diğer taraftan çalışanlarımızla iletişimimizi ve etkileşimimizi her geçen gün daha da güçlendirmeye odaklanıyoruz. Örneğin Zorlu Holding çatısı altında kurulan “Birlikte İyiyiz” platformu ile çalışanlarımızın performanslarını etkileyen problemlerin çözümüne proaktif destek sağlamayı ve ilgili konularda oluşabilecek sorunları en aza indirmeyi amaçlıyoruz. Bu platformla; akıllı telefonlar üzerinden “Wellbees” uygulaması aracılığı ile tüm çalışanlarımıza ve aile bireylerine psikolojik danışmanlık, sağlıklı beslenme (diyetisyen) ve sağlıklı yaşam alanlarında konularının uzmanlarından destek alabilme olanağı sağlıyoruz. Çalışanlarımız bu platformla ayrıca; dayanıklılık, stres yönetimi, kaygı yönetimi, sağlıklı yaşam, spor, çocuk psikolojisi, kişisel gelişim konularında tavsiyelere erişebiliyor. İş arkadaşlarıyla iletişimini artırmaya yönelik tasarlanmış meydan okuma, etkinlik paylaşma gibi aktivitelere katılabiliyor.

Bununla birlikte Zorlu Grubu’nun kurumsal gönüllülük hareketi Kıvılcımlar çerçevesinde, çalışanlarımızın gönüllü olarak sosyal sorumluluk projelerine katılımını teşvik ediyor ve destekliyoruz.

Şirketimizin ana sürdürülebilirlik yaklaşımı kapsamında temel odak alanlarımızdan biri olan “ İNSAN VE KÜLTÜR” alanının hedeflerine paralel olarak yenilenen İnsan Kaynakları stratejimiz doğrultusunda fonksiyonlar ile stratejik çalışmaları sürdüren İş Ortağı modeline geçilmiş ve “İK ile Bir Gün” Projesi kapsamında şirket içi iletişimin daha da güçlendirilmesi hedeflenmiştir.