ZORLU JEOTERMAL ENERJİ ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş.

Zorlu Jeotermal 30 Haziran 2008 tarihinde kurulmuş olup faaliyet konusu her türlü enerji, buhar ve ısı ihtiyacını karşılamak üzere proje geliştirmek, fizibilite hazırlayarak her türlü yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik enerjisi üretim tesisleri kurmak ve bu tesislerde üretilen enerjiyi satmaktır.

Zorlu Jeotermal tarafından Manisa'nın Alaşehir ilçesinde kurulan ve Eylül 2015 ve Ocak 2016 olmak üzere iki fazda devreye alınan ve toplamda 45 MW kurulu güce sahip olan Alaşehir I Jeotermal Enerji Santrali (“Alaşehir I JES”) faaliyetlerine devam etmektedir.

Ayrıca yine aynı sahada geliştirilmesi ve 24,9 MW kurulu güce sahip olması planlanan Alaşehir II Jeotermal Enerji Santrali (“Alaşehir II JES”) için 19 Haziran 2015 tarihinde ÇED gerekli değildir belgesi alınmış ve 2015 yılı içinde arama ve kuyu açma çalışmalarına başlanmıştır. Proje için Kasım 2017’de 24,9 MW kurulu güç için EPDK'dan 22 yıl süreyle geçerli üretim lisansı alınmıştır. Proje kapsamında jeotermal kuyu sondaj çalışmaları devam etmekte olup, santral inşaat işlerine 2019 yılı ilk yarısında başlanılması planlanmaktadır.

Şirketin yine aynı sahada geliştirmeyi planladığı Alaşehir III Jeotermal Enerji Santrali (“Alaşehir III JES”) projesi içinse EPDK Zorlu Jeotermal'e Nisan 2016’da 50 MW’lık önlisans verilmesine karar vermiştir.

Zorlu Jeotermal, 27 Ekim 2016 tarihinde Kütahya İl Özel İdaresi tarafından düzenlenen jeotermal kaynak arama sahasına ait arama hakkının verilerek ruhsatlandırılması ihalesine katılmış ve ihaleyi 450.000 TL artı KDV bedel ödemeyi kabul ve taahhüt ederek kazanmıştır. Zorlu Jeotermal, ihale kapsamında Kütahya ili, Simav ilçesi, Yeniköy mevkiinde yer alan 4.950 hektar büyüklüğündeki Yeniköy jeotermal sahasında jeotermal kaynak araması yapmaya hak kazanmıştır.