ZORLU SOLAR PAKISTAN (PRIVATE) LTD.

25 Kasım 2016 tarihli özel durum açıklamasına istinaden, Zorlu Enerji'nin %99,7 ortaklığında 10.000 PKR sermayeye sahip ve ana faaliyet konusu elektrik üretmek ve tedarik etmek için, herhangi bir kaynak kısıtlaması olmaksızın termal enerji tesisleri, rüzgar santralleri, hidroelektrik santralleri, güneş enerji tesisleri ve ancak bunlarla sınırlı olmaksızın herhangi bir yenilenebilir üretim tesisinden şirketin seçeceği bir yol ile elektrik enerjisi projeleri ve iletim sistemlerinin kurulması, işletilmesi, bu tesislere ilişkin tamamlayıcı unsurların üretimi, satın alınması, tedariği ve monte edilmesi ve bu işlemler kapsamında şirketin yapması gereken her türlü işlemi yapması olan "Zorlu Solar Pakistan (Private) Limited" unvanlı bir şirket kurulmuş olup, söz konusu şirketin Pakistan'daki kayıt ve tescil işlemleri 18 Kasım 2016 tarihinde tamamlanmıştır.

Zorlu Solar Pakistan, Pakistan'ın Punjab eyaletinde kurmakta olduğu 100 MW'lık güneş enerji santrali projesi için Ağustos 2017’de Pakistan National Electric Power Regulatory Authority'den 25 yıl süreyle geçerli olacak üretim lisansı almıştır. İnşaat çalışmalarına Mart 2017’de başlanan santralin 2018 yılının ikinci yarısında devreye alınması planlanmaktadır. Projenin finansmanı için çeşitli bankalarla görüşmeler devam etmektedir.

Zorlu Enerji’nin 12 Aralık 2017 tarihli Yönetim Kurulu toplantısında, Zorlu Solar Pakistan’ın 100.000 Pakistan Rupisi (PKR) olan mevcut sermayesinin 2.500.000.000 Pakistan Rupisi’ne yükseltilmesine ilişkin yapılacak sermaye artırımına sahip olunan pay oranında iştirak edilmesine karar verilmiştir.