ZORLU ENERJİ

KISA KISA…

Enerji sektörünün farklı alanlarında faaliyet göstermek amacıyla 1993 yılında temeli atılan Zorlu Enerji küresel ölçekte entegre hizmet sunan bir enerji şirketidir.

Zorlu Enerji şirketleri bünyesinde yer alan ve halka açık tek şirketi olan Zorlu Enerji tarafından yürütülen elektrik ve buhar üretimi ile bunların satışı başta olmak üzere elektrik ticareti, elektrik dağıtımı, solar panel satışı ve kurulumu, doğal gaz ticareti ve dağıtımı, santrallerin inşası ve işletim-bakımı, elektrikli araç şarj istasyonları ağı gibi enerji sektörünün farklı alanlardaki faaliyetleri ile bütünleşmiş bir hizmet karmasına sahiptir.

HANGİ ALANLARDA ÇALIŞIYORUZ?

Zorlu Enerji sektörün farklı alanlarında yirmi beş yıllık tecrübesiyle faaliyet gösteriyor. Faaliyet alanlarımızdaki mühendislik, tedarik, inşaat, işletme, bakım ve onarım hizmetlerimizi köklü deneyimimiz ve kurumsal değerlerimizle tamamlayarak sektördeki oyuncular arasında fark yaratıyoruz.

Güneş enerjisinden elektrikli araçlara, şarj ünitelerinden elektrik santrallerine, proje geliştirmeden işletmeye kadar her alanda enerji çözümleri sunduğumuz çalışmalarımızı aşağıdaki faaliyet alanlarında sürdürüyoruz:

  • Elektrik Üretimi
  • Elektrik Dağıtımı
  • Elektrik Satışı ve Ticareti
  • Doğal Gaz Dağıtımı
  • Doğal Gaz Ticaret
  • Enerji Santralleri Yapımı (Mühendislik, Satın Alma, Yapım - EPC)
  • İşletme ve Bakım (O&M)
  • Güneş Panelleri Ticareti (Solar)
  • Akıllı Sistemler
  • Elektrikli Araç Şarj İstasyonları

Yüksek kapasiteli üretim gücümüz, nitelikli insan kaynağımız, dengeli portföyümüz, kaynak çeşitliliğimiz ve yenilikçi çözümler üretme yetkinliğimizle sahip olduğumuz operasyonel gücümüzü küresel enerji dönüşümünün kalıcı ve öncü bir parçası olmak için kullanıyoruz.

 

ÖNE ÇIKANLAR

 

ELEKTRİK ÜRETİMİ

Zorlu Enerji’nin elektrik üretimindeki dört büyük ayağını jeotermal, rüzgar, hidroelektrik ve doğal gaz santralleri oluşturuyor. Türkiye’nin jeotermal enerji alanındaki toplam kurulu gücünün yüzde 19’undan fazlasını tek başına karşılayan Zorlu Enerji yeni projeleriyle bu alandaki 305 MW’lık kurulu gücünü 500 MW’ın üzerine çıkarmayı hedefliyor. Özelleştirme çalışmaları kapsamında portföyüne kattığı 7 hidroelektrik santralle elektrik üretimine devam eden Zorlu Enerji’nin üretim portföyünde Türkiye'nin en büyük rüzgar santrallerinden olan 135 MW’lık Gökçedağ Rüzgar Santrali de yer alıyor. Şirketin aynı zamanda Lüleburgaz ve Bursa'da yer alan doğal gaz santralleri ile yurt içinde 83,8 MW kurulu gücü ve yıllık 209,5 ton/saat buhar üretim kapasitesi bulunuyor.

 

ELEKTRİK DAĞITIM FAALİYETLERİ

Enerji sektöründe 25 yıla yaklaşan deneyim ve uzmanlığa sahip Zorlu Enerji, 2 Şubat 2017 tarihinde Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş. ve Osmangazi Elektrik Perakende Satış A.Ş. şirketlerinin yönetimini devraldı. Zorlu Enerji, Eskişehir, Bilecik, Uşak, Afyon ve Kütahya’yı içine alan ve Türkiye elektrik tüketiminin yaklaşık %4’ünü gerçekleştiren Osmangazi dağıtım bölgesinde 1,5 milyonu aşkın aboneye elektrik dağıtım hizmeti sunmaktadır.

 

ELEKTRİK TİCARET FAALİYETLERİ

Zorlu Enerji, elektrik ticareti temel faaliyetleri kapsamında, talep ve fiyat tahminleri, üretim planlaması, fiyatlandırma, satış, risk ve portföy yönetimi ile uzlaştırma ve faturalandırma işlemlerini gerçekleştirmektedir. Şirket, tüketicilere ikili anlaşmalarla saatlik, dönemli ve piyasa fiyatlarına uyarlanmış, tüketicilerin tüketim hacim ve alışkanlıklarına uygun, yüksek tasarruflu tarife paketleri oluşturmakta ve maliyetlerini minimize edici çözümler sunuyor.

 

DOĞAL GAZ DAĞITIM FAALİYETLERİ

Zorlu Enerji, Trakya ve Gaziantep Bölgeleri’nde 1,2 milyonu aşkın aboneye doğal gaz hizmeti ulaştırıyor. 2016 yılında başlayan lisans genişlemesiyle birlikte, Trakya ve Gaziantep bölgelerinde hizmet veren Zorlu Enerji, daha fazla vatandaşa doğal gaz hizmeti sunabilmek için yatırımlarını aralıksız sürdürüyor. Ülkemizin doğal gaz hedeflerinin belirlenmesinde ve hayata geçirilmesinde rol alan şirket, bu çerçevede uluslararası projelerin geliştirilmesine katkıda bulunuyor.

 

DOĞAL GAZ TİCARETİ

Her yıl düzenli olarak Doğal Gaz Ticaret Piyasası’ndaki rolünü artıran Zorlu Enerji, 2010 yılından bugüne kadar, Türkiye’de tüketilen doğal gazın yüzde üçünün ticaretine imza attı. Enerji piyasasında istikrarlı büyümesine devam eden Zorlu Enerji, tüketicilerin ihtiyaç duyduğu doğal gazı iletim ve dağıtım hatları üzerinden kesintisiz, kaliteli ve çevreye zarar vermeyecek şekilde serbest tüketicilerin hizmetine sunuyor.

 

ENDÜSTRİYEL

Zorlu Enerji, büyük çaplı anahtar teslimi projelerle Mühendislik, Satınalma ve İnşaat (EPC) çalışmaları yürütüyor. Teknik bilgi birikimini ve organizasyonel kabiliyetlerini bir araya getiren Zorlu Enerji, uluslararası pazarların gereksinimlerini enerji üretim sahasında sunma ve uluslararası alanda lider EPC yüklenicisi olma yolundaki faaliyetlerini büyüyen yeni bölgesel pazarlara taşımayı hedefliyor.

 

İŞLETME VE BAKIM FAALİYETLERİ (O&M)

İşletme ve bakım alanına kendi bünyesinde Bursa ve Lüleburgaz Doğal Gaz Kombine Çevrim santrallerinin bakım hizmetlerini üstlenerek giren Zorlu Enerji, yıllar boyunca tecrübesini sağlam temeller üzerinde geliştirerek bugün dokuz farklı ülkede kojenerasyon ve kombine çevrim termik santraller ile hidroelektrik, rüzgâr ve jeotermal santralleri ihtiva eden çok geniş bir müşteri portföyüne işletme ve bakım hizmeti veriyor.

 

GÜNEŞ PANELLERİ TİCARETİ FAALİYETLERİ (SOLAR FAALİYETLERİ)

Zorlu Enerji, ülkemizin yüksek potansiyele sahip olduğu alanlardan biri olan güneş enerjisi alanında araştırma ve yatırım planları sürdürüyor. 2016’nın ilk çeyreğinde güneş enerjisi alanında üretimden danışmanlığa, panel kiralamadan ihracata kadar geniş bir yelpazede çalışmaya başlayan Zorlu Enerji, güneş enerjisi alanında yeni nesil teknolojiler geliştiren First Solar’ın Doğu Avrupa, Avrasya ve Doğu Akdeniz bölgelerindeki 26 ülkede tek yetkili distribütörlüğünü üstleniyor.

 

AKILLI SİSTEMLER

Geleceğin enerji şirketi olma hedefiyle çalışan Zorlu Enerji, son teknolojileri bir bir hayata geçirmeye, yeni nesil enerji çözümleri tasarlamaya ve üretmeye devam ediyor. Bu doğrultuda Türkiye’de elektrikli otomobillerin yaygınlaşmasını öncelikli hedefleri arasına alıyor. Bu konudaki ilk adımını Türkiye’nin en hızlı şarj istasyon ağı ZES (Zorlu Energy Solutions) Şarj İstasyonlarını devreye alarak atıyor. ZES Şarj İstasyonlarını kısa bir süre içerisinde tüm Türkiye’ye yaymak için çalışmalarına devam eden şirket, bu hamlesiyle elektrikli otomobil sahiplerinin en büyük problemlerinden birini ortadan kaldırıyor. Elektrikli otomobillerle şehirlerarası ulaşımı mümkün kılıyor.

Zorlu Enerji’nin yarattığı bir başka marka olan electrip, tüm sürücülere saatlik kiralamayla elektrikli otomobilleri deneyimleme imkanı sunuyor. Şehir içi ulaşıma çevreci, kolay ve yepyeni bir alternatif getiriyor. electrip’i kullanabilmek için, electrip mobil uygulamasını indirip kayıt olmak yetiyor. Kullanıcılar mobil uygulamayla elektrikli otomobillere rezervasyon yaptırmanın yanında otomobilin kilidini açma – kapatma, yolculuğu sonlandırarak ödeme yapma gibi işlemleri de gerçekleştirebiliyor.

Zorlu Enerji, elektrikli otomobil teknolojileri ve şarj istasyonları, şebeke ve dağıtım sistemi iyileştirmeleri gibi birçok alandaki AR-GE projelerine öncülük etmeye de devam ediyor.

Zorlu Enerji ayrıca enerji kaynaklarının verimli tüketimi konusunda da çalışmalarıyla fark yaratıyor. Enerji danışmanlığı hizmetiyle, kullanıcıların enerjiden verimli bir şekilde yararlanabilmesini sağlıyor. Bu sayede hem maliyet tasarrufu sağlıyor hem de sürdürülebilirliğe dikkat çekerek yeşil geleceğe katkıda bulunuyor.