ZORLU ENERJİ

Zorlu Enerji şirketleri bünyesinde yer alan ve halka açık tek şirketi olan Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ tarafından yürütülen elektrik ve buhar üretimi ile bunların satışı başta olmak üzere elektrik ticareti, elektrik dağıtımı, solar panel satışı ve dağıtımı, elektrikli araç şarj istasyonları ağı altyapısı gibi enerji sektörünün farklı alanlardaki faaliyetleri ile bütünleşmiş bir hizmet karmasına sahiptir.

HANGİ ALANLARDA ÇALIŞIYORUZ?

Zorlu Enerji olarak sektörün farklı alanlarında otuz yıla yaklaşan tecrübemizle faaliyet gösteriyoruz. Faaliyet alanlarımızdaki mühendislik, tedarik, inşaat, işletme, bakım ve onarım hizmetlerimizi köklü deneyimimiz ve kurumsal değerlerimizle tamamlayarak sektördeki oyuncular arasında fark yaratıyoruz.

Güneş enerjisinden elektrikli araçlara, şarj ünitelerinden elektrik santrallerine, proje geliştirmeden işletmeye kadar her alanda enerji çözümleri sunduğumuz çalışmalarımızı aşağıdaki faaliyet alanlarında sürdürüyoruz:

  • Elektrik Üretimi
  • Elektrik Dağıtımı
  • Elektrik Satışı ve Ticareti
  • İşletme ve Bakım (O&M)
  • Güneş Panelleri Ticareti (Solar)
  • Akıllı Sistemler
  • Elektrikli Araç Şarj İstasyonları

Yüksek kapasiteli üretim gücümüz, nitelikli insan kaynağımız, dengeli portföyümüz, kaynak çeşitliliğimiz ve yenilikçi çözümler üretme yetkinliğimizle sahip olduğumuz operasyonel gücümüzü küresel enerji dönüşümünün kalıcı ve öncü bir parçası olmak için kullanıyoruz.

ÖNE ÇIKANLAR

ELEKTRİK ÜRETİMİ

Zorlu Enerji’nin elektrik üretimindeki dört büyük ayağını jeotermal, rüzgar, hidroelektrik ve doğal gaz santralleri oluşturuyor.

Türkiye’nin jeotermal enerji alanındaki toplam kurulu gücünün yüzde yirmisini tek başına karşılayan Zorlu Enerji, yeni projeleriyle bu alandaki 305 MW’lık kurulu gücünü 500 MW’ın üzerine çıkarmayı hedefliyor. Özelleştirme çalışmaları kapsamında portföyüne kattığı 7 hidroelektrik santralle elektrik üretimine devam eden Zorlu Enerji’nin üretim portföyünde Türkiye'nin en büyük rüzgar santrallerinden olan 135 MW’lık Gökçedağ Rüzgar Santrali de yer alıyor.

ELEKTRİK DAĞITIM FAALİYETLERİ

Enerji sektöründe 30 yıla yaklaşan deneyim ve uzmanlığı bulunan Zorlu Enerji, Şubat 2017 tarihinde Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş. ve Osmangazi Elektrik Perakende Satış AŞ şirketlerinin yönetimini devraldı. Zorlu Enerji, Afyon, Bilecik, Eskişehir, Uşak ve Kütahya’yı içine alan ve Türkiye elektrik tüketiminin yaklaşık %4’ünü gerçekleştiren Osmangazi dağıtım bölgesinde 1,9 milyonu aşkın aboneye elektrik dağıtım hizmeti sunmaktadır.

ELEKTRİK TİCARET FAALİYETLERİ

Zorlu Enerji, elektrik ticareti temel faaliyetleri kapsamında, talep ve fiyat tahminleri, üretim planlaması, fiyatlandırma, satış, risk ve portföy yönetimi ile uzlaştırma ve faturalandırma işlemlerini gerçekleştirmektedir. Şirket, tüketicilere ikili anlaşmalarla saatlik, dönemli ve piyasa fiyatlarına uyarlanmış, tüketicilerin tüketim hacim ve alışkanlıklarına uygun, yüksek tasarruflu tarife paketleri oluşturmakta ve maliyetlerini minimize edici çözümler sunmaktadır.

ENDÜSTRİYEL

Zorlu Enerji, büyük çaplı anahtar teslimi projelerle Mühendislik, Satınalma ve İnşaat (EPC) çalışmaları yürütüyor. Teknik bilgi birikimini ve organizasyonel kabiliyetlerini bir araya getiren Zorlu Enerji, uluslararası pazarların gereksinimlerini enerji üretim sahasında sunma ve uluslararası alanda lider EPC yüklenicisi olma yolundaki faaliyetlerini büyüyen yeni bölgesel pazarlara taşımayı hedefliyor.

GÜNEŞ PANELLERİ TİCARETİ FAALİYETLERİ (SOLAR FAALİYETLERİ)

Zorlu Enerji, ülkemizin yüksek potansiyele sahip olduğu alanlardan biri olan güneş enerjisi alanında yatırım ve faaliyetlerini ticaret ağırlıklı sürdürüyor. 2016’nın ilk çeyreğinde güneş enerjisi alanında üretimden danışmanlığa, panel kiralamadan ihracata kadar geniş bir yelpazede çalışmaya başlayan Zorlu Enerji, güneş enerjisi alanında yeni nesil teknolojiler geliştiren First Solar’ın Doğu Avrupa, Avrasya ve Doğu Akdeniz bölgelerindeki 26 ülkede tek yetkili distribütörlüğünü üstlenen Zorlu Enerji, 2019 yılında SolarEdge, 2021 yılında Jinko Solar ve Enphase, 2022 yılında ise Solis firmalarının Türkiye distribütörlüğünü almasının yanı sıra ZES markası ile güneş modüllerini yurt içinde ürettiriyor.

AKILLI SİSTEMLER

Geleceğin enerji şirketi olma hedefiyle çalışan Zorlu Enerji, tüm faaliyetlerine entegre ettiği dijitalizasyon sürecini kendi yazılım ekibiyle yürütüyor. Bu doğrultuda Türkiye’de elektrikli otomobillerin yaygınlaşmasını öncelikli hedefleri arasına alıyor. Bu konudaki ilk adımını Türkiye’nin en hızlı şarj istasyon ağı ZES Şarj İstasyonlarını devreye alarak atan Zorlu Enerji, Türkiye’nin 81 ilinde kurduğu elektrikli araç şarj istasyonları ile tüm ülkede elektrikli araçla seyahati mümkün kılıyor.

Zorlu Enerji, elektrikli otomobil teknolojileri ve şarj istasyonları, şebeke ve dağıtım sistemi iyileştirmeleri gibi birçok alandaki AR-GE projelerine öncülük etmeye de devam ediyor.

Zorlu Enerji ayrıca enerji kaynaklarının verimli tüketimi konusunda da çalışmalarıyla fark yaratıyor. Sağladığı enerji danışmanlığı hizmetiyle kullanıcıların enerjiden verimli bir şekilde yararlanabilmesini sağlıyor. Bu sayede hem maliyet tasarrufu sağlıyor hem de sürdürülebilirliğe dikkat çekerek yeşil geleceğe katkıda bulunuyor.