ZORLU ENERJİ

Zorlu Enerji şirketleri bünyesinde yer alan ve halka açık tek şirketi olan Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ tarafından yürütülen elektrik ve buhar üretimi ile bunların satışı başta olmak üzere elektrik ticareti, elektrik dağıtımı, solar panel satışı ve dağıtımı, elektrikli araç şarj istasyonları ağı altyapısı gibi enerji sektörünün farklı alanlardaki faaliyetleri ile bütünleşmiş bir hizmet karmasına sahiptir.

HANGİ ALANLARDA ÇALIŞIYORUZ?

Zorlu Enerji olarak sektörün farklı alanlarında otuz yıla yaklaşan tecrübemizle faaliyet gösteriyoruz. Faaliyet alanlarımızdaki mühendislik, tedarik, inşaat, işletme, bakım ve onarım hizmetlerimizi köklü deneyimimiz ve kurumsal değerlerimizle tamamlayarak sektördeki oyuncular arasında fark yaratıyoruz.

Güneş enerjisinden elektrikli araçlara, şarj ünitelerinden elektrik santrallerine, proje geliştirmeden işletmeye kadar her alanda enerji çözümleri sunduğumuz çalışmalarımızı aşağıdaki faaliyet alanlarında sürdürüyoruz:

  • Elektrik Üretimi
  • Elektrik Dağıtımı
  • Elektrik Satışı ve Ticareti
  • İşletme ve Bakım (O&M)
  • Güneş Paneli Üretimi ve Inverter Distribütörlüğü
  • Akıllı Sistemler
  • Elektrikli Araç Şarj İstasyonları

Yüksek kapasiteli üretim gücümüz, nitelikli insan kaynağımız, dengeli portföyümüz, kaynak çeşitliliğimiz ve yenilikçi çözümler üretme yetkinliğimizle sahip olduğumuz operasyonel gücümüzü küresel enerji dönüşümünün kalıcı ve öncü bir parçası olmak için kullanıyoruz.

ÖNE ÇIKANLAR

ELEKTRİK ÜRETİMİ

Zorlu Enerji’nin elektrik üretimindeki üç büyük ayağını jeotermal, rüzgar, hidroelektrik santralleri oluşturuyor.

Türkiye’nin jeotermal enerji alanındaki toplam kurulu gücünün yaklaşık yüzde yirmisini tek başına karşılayan Zorlu Enerji, yeni projeleriyle bu alandaki 305 MW’lık kurulu gücünü 500 MW’ın üzerine çıkarmayı hedefliyor. Özelleştirme çalışmaları kapsamında portföyüne kattığı 7 hidroelektrik santralle elektrik üretimine devam eden Zorlu Enerji’nin üretim portföyünde Türkiye'nin en büyük rüzgar santrallerinden olan 135 MW’lık Gökçedağ Rüzgar Santrali de yer alıyor.

ELEKTRİK DAĞITIM FAALİYETLERİ

Enerji sektöründe 30 yıla yaklaşan deneyim ve uzmanlığı bulunan Zorlu Enerji, Şubat 2017 tarihinde Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş. ve Osmangazi Elektrik Perakende Satış AŞ şirketlerinin yönetimini devraldı. Zorlu Enerji, Afyon, Bilecik, Eskişehir, Uşak ve Kütahya’yı içine alan ve Türkiye elektrik tüketiminin yaklaşık %4’ünü gerçekleştiren Osmangazi dağıtım bölgesinde 1,9 milyonu aşkın aboneye elektrik dağıtım hizmeti sunmaktadır.

ELEKTRİK TİCARET FAALİYETLERİ

Zorlu Enerji, elektrik ticareti temel faaliyetleri kapsamında, talep ve fiyat tahminleri, üretim planlaması, fiyatlandırma, satış, risk ve portföy yönetimi ile uzlaştırma ve faturalandırma işlemlerini gerçekleştirmektedir. Şirket, tüketicilere ikili anlaşmalarla saatlik, dönemli ve piyasa fiyatlarına uyarlanmış, tüketicilerin tüketim hacim ve alışkanlıklarına uygun, yüksek tasarruflu tarife paketleri oluşturmakta ve maliyetlerini minimize edici çözümler sunmaktadır.

ENDÜSTRİYEL

Zorlu Enerji, büyük çaplı anahtar teslimi projelerle Mühendislik, Satınalma ve İnşaat (EPC) çalışmaları yürütüyor. Teknik bilgi birikimini ve organizasyonel kabiliyetlerini bir araya getiren Zorlu Enerji, uluslararası pazarların gereksinimlerini enerji üretim sahasında sunma ve uluslararası alanda lider EPC yüklenicisi olma yolundaki faaliyetlerini büyüyen yeni bölgesel pazarlara taşımayı hedefliyor.

GÜNEŞ PANELİ VE INVERTER DİSTRİBÜTÖRLÜĞÜ
ZES; enerji verimliliği çözümleri kapsamında; ülkemizin temiz, yeşil ve sürdürülebilir enerji anlamında yüksek potansiyele sahip olduğu alanlardan biri olan güneş enerjisi alanında araştırma ve yatırım çalışmalarını sürdürmektedir.
Güneş panellerinin yerli üretimi, distribütörü olunan panel ve inverter markalarının satışını gerçekleştiren ZES Solar; sektörün önde gelen oyuncularıyla kurduğu iş birlikleri ile güneş enerjisi alanındaki yetkinlikleri doğrultusunda yenilenebilir enerji sektöründe örnek uygulamalara ürün tedariği sağlamaktadır. Güneş enerjisi alanında yenilikçi çözümler sunmak üzere yeni nesil teknolojiler geliştiren ZES Solar; 2019 yılından bu yana evsel, ticari ve endüstriyel pazarda distribütörlük yapmaktadır. Astronergy, Solis, Huawei, ve Enphase inverter markalarının distribütörü olan ZES Solar, 2023 yılında gerçekleştirdiği 650 MW güneş paneli ve 500 MW inverter ile toplamda 1 GW üzerinde ürün tedariği gerçekleştirerek sektördeki etkinliğini sürdürmektedir.

AKILLI SİSTEMLER
2018 yılında faaliyetine başlayan ZES; Türkiye genelinde kurulan elektrikli araç şarj istasyonları ile, hem şehir içinde hem de şehirlerarası yollarda şarj hizmeti sunmaktadır.
İhtiyaç ve talepler doğrultusunda belirlenen lokasyonlarda kurulan şarj istasyonları 81 ilde 2023 yıl sonu itibariyle 2000’e yakın lokasyonda 4200’ün üzerinde soket sayısına ulaşmıştır. Ayrıca ZES, KKTC’de de elektrikli araç şarj istasyonları kurarak hizmet vermeye devam etmektedir.
ZES, elektrikli araç sahiplerinin seyahat deneyimlerini kolaylaştıracak ve elektrikli araç devrimini hızlandıracak yeni nesil teknolojilere yatırım yapma yaklaşımıyla endüstriyel dönüşüm ve dijitalleşmenin hızlandırılmasını misyon edinmiştir. Sektördeki dijitalleşme ve dönüşüm süreçlerinde öncü olmayı hedefleyerek, elektrikli araç ekosistemini geliştirmeye ve genişletmeye katkı sağlamayı amaçlamaktadır.