Zorlu Enerji Buharkent Taze İncir Festivaline beşinci kez sponsor oldu

Faaliyette bulunduğu bölgelerde ekonomik, sosyal ve kültürel faaliyetleri destekleyerek toplum için değer üretmeye odaklanan Zorlu Enerji, 2014 yılından bu yana aralıksız sponsor olduğu geleneksel Buharkent Taze İncir Festivali’ne bu yıl bir kez daha destek verdi.

Zorlu-Enerji-Buharkent-Taze-Incir-Festivali’ne-ust-uste-besinci-kez-sponsor-oldu

Faaliyette bulunduğu bölgelerde ekonomik, sosyal ve kültürel faaliyetleri destekleyerek toplum için değer üretmeye odaklanan Zorlu Enerji’nin bu yıl beşinci defa sponsor olduğu geleneksel Buharkent 14. Taze İncir Festivali, 4 Ağustos 2018 Cumartesi günü Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirildi.

Aydın'ın Buharkent ilçesinde bu yıl 14.'sü düzenlenen Uluslararası Taze İncir, Kültür ve Sanat Festivali renkli görüntülere sahne oldu. Türkiye'nin en erken hasadı yapılan taze inciri olan sarı lop cinsi incirin yetiştirildiği ve en fazla ihracatı yapılan yer olan Buharkent ilçesindeki tanıtım festivaline katılanlar taze incire doydu.

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger başta olmak üzere AK Parti Aydın Milletvekili Rıza Posacı, Buharkent Kaymakamı Güher Sinem Büyüknalçacı, Buharkent'in eski kaymakamları Cemil Öztürk ve Cafer Kaymakçı, Belediye Başkanı Mehmet Erol, Yenipazar Belediye Başkanı Zafer Savcı, Köşk Belediye Başkanı Rifat Kadri Kılınç, İl Tarım ve Orman Müdürü Fuat Fikret Aktaş, AK Parti Aydın İl Başkanı Ömer Özmen, Zorlu Enerji Yatırımlar, İşletme ve Bakımdan Sorumlu Genel Müdürü Ali Kındap, Zorlu Enerji Jeotermal Enerji Santralleri Grup Müdürü Ali Er ve Zorlu Enerji Jeotermal Proje Geliştirme Müdürü Kazım Metin Yazman, yerel ve konuk halk oyunları ekipleri, 'Misafirim olur musun' projesi kapsamında Van'ın İpekyolu ilçesinden gelen öğrenciler ve binlerce vatandaşın katıldığı festival, panayırlarla birlikte renklendi.

Festival kapsamında incir konulu çeşitli yarışmalar da yapıldı

Festivalde Buharkent ve taze incir konulu şiir yarışması, İncir Kupası Futbol Turnuvası, İncir Tatlısı Yarışması, yüzme yarışması, atıcılık yarışması ve çok çeşitli etkinliklerle birlikte halk oyunları gösterileri gerçekleştirildi. Festivalin gece bölümlerinde ise ses sanatçılarının konserleri büyük beğeniyle izlendi. Buharkent dışından da binlerce izleyicinin katıldığı konserler oldukça renkli geçti. Mehter gösterileri, protokol konuşmaları ve incir yarışması gerçekleştirildi. En iyi incir yetiştiriciliği için yarışmaya katılan 10 üreticiden en iyi üç üreticiye ödül olarak altın ve plaketleri verildi.

"Buharkent taze incirde markalaşıyor"
Buharkent Belediye Başkanı Mehmet Erol, " Buharkent taze incirde markalaşıyor. Bunu da sağlamak için biz her zaman elimizden geleni yapıyoruz. Bu festivaller bu amaçla düzenleniyor. Değerini bulsun istiyoruz incirimizin. Markası tescillensin istiyoruz. Hayırlara vesile olsun inşallah. Taze incirin başkenti Buharkent'tir" dedi.

"Tarım kenti Aydın"
Aydın'ın tarım kenti olduğuna vurgu yapan AK Parti Aydın Milletvekili Rıza Posacı ise, "Aydın iyi bir tarım kenti. Her yerde tarımın başkenti diye anlatıyoruz. Tabii incirde de Buharkent incirin başkenti. Aydın olarak incir üretimimizde Türkiye birincisiyiz. Festival sebebiyle ürünümüzün katma değerinin daha da artacağını düşünüyorum. Başkanımıza, tüm emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Festivalimizin ilçemize ve ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum" dedi.

"Dünyaca ünlü, Aydın'ın en önemli ürünü"
Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger de, " Aydın'ın en önemli ürünü, dünya çapında söz sahibi olduğumuz ürün, incirdir. İncir, Aydın için her anlamda önemli. Önemli bir ihracat ürünümüz. Toprağımızın bize verdiği en önemli bereket. Buharkent de taze incir anlamında Türkiye'de söz sahibi olmuş, markalaşmış bir şehrimiz. Bu markalaşma sürecinin daha da teyit etmek, güçlendirmek için Belediye Başkanımızın sürdüre geldiği festival var. 14.'sünü bu sene gerçekleştirdi. Festival, Buharkent taze incirinin markalaşmasına önemli katkıda bulunacaktır. Ben emeği geçen başta belediye başkanımız, kaymakamımız ve diğer arkadaşlar olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. Buharkent'e ve Aydın'ımıza hayırlı olsun diyorum" dedi

Bölgenin en önemli tarım ürünü olan incirin tanıtımı amacıyla her yıl geleneksel olarak düzenlenen Buharkent Taze İncir Festivali’ne bölgenin en önemli yatırımcısı olarak destek veriyor olmaktan büyük bir mutluluk duyduklarını belirten Zorlu Enerji Yatırımlar, İşletme ve Bakımdan Sorumlu Genel Müdür’ü Ali Kındap, “Zorlu Enerji olarak bulunduğumuz her bölgede toplum için bir değer yaratma düşüncesi ile hareket ediyoruz. Bu anlayış doğrultusunda 2014 yılından bu yana aralıksız ola...