İyi İş Uygulamaları, Sürdürülebilir Krediler ve Vergi Uygulamaları

Yenilebilir enerji yatırımlarımız, hizmet sunduğumuz ve çalıştığımız bölgelerdeki toplulukları ve çalışanlarımızı destekleyen çözümlerimiz ve tüm paydaşlarımızı kapsayan Sürdürülebilirlik anlayışımız ile gezegeni koruma konusunda kararlıyız.

Electrip

Electrip Zorlu Enerji tarafından kurulmuş araç paylaşım platformudur. Diğer araç paylaşım platformlarından farklı olarak sadece elektrikli araçlardan oluşan bir filosu vardır. Türkiye’nin ilk elektrikli araç paylaşım platformudur.

Zorlu Energy Solutions (ZES)

Zorlu Energy Solutions (ZES) yeni nesil teknolojileri hayata geçirmek amacıyla yaratılmış Zorlu Enerji markasıdır.

2018 yılı itibariyle faaliyete geçen ZES, şehir içinde ve şehirlerarası yollarda hayata geçirdiği hızlı şarj istasyonları ile birlikte ülkemizdeki elektrikli araç sahiplerinin yolculuklarını kolaylaştırmayı ve elektrikli araç devrimini hızlandırmayı hedeflemektedir. Halka açık noktalarda sunduğu hızlı şarj imkanının yanında, kullanıcılarının talepleri doğrultusunda ev ve işyerlerine de şarj istasyonu kurulumları yapmaktadır. ZES, kısa bir süre içerisinde tüm Türkiye’de şarj istasyonlarını devreye alıp, elektrikli araçları tüm ülkede erişilebilir ve kullanılabilir hale getirmeyi planlamaktadır.

I-REC Sertifikası

Gazdaş Gaziantep Doğalgaz Dağıtım A.Ş I-REC sertifikası için tıklayınız.

Korteks Mensucat Sanayi ve Ticaret A.Ş I-REC sertifikası için tıklayınız.

Zorlu Tesis Yönetimi A.Ş Levent 199 Şubesi I-REC sertifikası için tıklayınız.

Trakya Bölgesi Doğalgaz Dağıtım A.Ş I-REC sertifikası için tıklayınız.

ZES Dijital A.Ş I-REC sertifikası için tıklayınız.

Zorlu Tesis Yönetimi A.Ş I-REC sertifikası için tıklayınız.

(Green Loan) Yeşil Kredi Anlaşması

Zorlu Enerji olarak ekonomik, sosyal, çevresel ve kurumsal yönetim uygulamalarımız kapsamında sürdürülebilir finansman ve sorumlu yatırım konusuna da yüksek önem veriyoruz. Türkiye’de yenilenebilir enerji alanında öncü faaliyetlerimize sürdürülebilir finansman ve sorumlu yatırımlarımızla devam edilmektedir.

Bu kapsamda 2018 yılında Garanti BBVA ile gerçekleştirdiğimiz 10 milyon ABD Doları tutarındaki Yeşil Kredi Anlaşması (Green Loan) dünya genelinde beşinci olmakla birlikte, Türkiye’de ilk olma özelliğini taşımaktadır. Türkiye’nin sürdürülebilir şirketlerinden biri olarak, ülkemize örnek olan bu anlaşma ile çevresel, sosyal ve yönetişim alanlarındaki performansımızı iyileştirirken, finansman maliyeti de düşürmüş olacaktır.

2020 yılında TSKB tarafından oluşturulan toplam 450 milyon Türk lirası tutarındaki sürdürülebilirlik temasına sahip Sukuk İhraç Programı’nın 50 milyon Türk lirası tutarındaki ilk ihracını gerçekleştirdik. Bu ihraç, aynı zamanda Türkiye’nin ilk sürdürülebilir kira sertifikası ihracı olma özelliğine de sahip. Ek olarak sürdürülebilir sukuk çerçevesi içeriği ile dünyada bir ilk olma özelliğini de taşıyor. Uluslararası Sermaye Piyasası Birliği’nin (ICMA) dört temel standardına uyumlu bir çerçevede yapılandırılan ihraç işlemi, sürdürülebilir altyapı ve temiz ulaşım gibi hedefleri de içermesi bakımından diğerlerinden ayrışmaktadır.

2021 yılında yine TSKB ile Türkiye’nin ilk Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) temasına sahip Sukuk İhracını gerçekleştiryoruz.

Hayata geçirdiğimiz bahsi geçen sürdürülebilir finansman örneklerinin, sürdürülebilirlik adına Türkiye’de birçok ilke imza atmış bir şirket olarak, hem ülkemizde hem de dünyada birçok şirkete örnek olmayı hedefliyoruz.

Sukuk Raporu

Ekonomik, sosyal, çevresel ve kurumsal yönetim uygulamalarımız kapsamında sürdürülebilir finansman ve sorumlu yatırım konusuna yüksek önem veriyoruz. Türkiye’de yenilenebilir enerji alanında öncü faaliyetlerimize sürdürülebilir finansman ve sorumlu yatırımlarımızla devam ediyoruz. Bu ihraç, aynı zamanda Türkiye’nin ilk sürdürülebilir kira sertifikası ihracı olma özelliğine de sahip. Ek olarak sürdürülebilir sukuk çerçevesi içeriği ile dünyada bir ilk olma özelliğini de taşıyor. Uluslararası Sermaye Piyasası Birliği’nin (ICMA) dört temel standardına uyumlu bir çerçevede yapılandırılan ihraç işlemi, sürdürülebilir altyapı ve temiz ulaşım gibi hedefleri de içermesi bakımından diğerlerinden ayrışmaktadır.

Sukuk Raporu 1 için tıklayınız.

Sukuk Raporu 2 için tıklayınız.