Üst Yönetim


İ. SİNAN AK

SEKTÖR BAŞKANI

(1971 - Ankara) İ. Sinan Ak, İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. Çalışma yaşamına Evgin Yatırım Menkul Değerler’de yatırım uzmanı olarak başlamıştır. Ardından, ABD’deki Old Dominion University’de MBA yapmıştır. 2000-2002 yılları arasında Vestel Komünikasyon’da Finans Şefi, 2002-2006 yılları arasında ise Vestel Beyaz Eşya’da Finans Müdürü olarak çalışan Ak, 2006 yılında Zorlu Enerji Grubu’na katılmıştır. 2012 yılına kadar Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ’de Finans ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüten Ak, Ocak 2012’de Genel Müdür olarak atanmıştır. Ak, 1 Aralık 2016 tarihinden itibaren Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ’nin de içinde yer aldığı Zorlu Enerji Grubu’nda Sektör Başkanı olarak görev yapmaktadır. Ak aynı zamanda, Zorlu Enerji ile Wren House Infrastructure LP (WH) ortaklığıyla kurulan ve elektrikli araç şarj operatörü hizmetleri sunan Electrip Global Limited şirketinin CEO’sudur.

İ. Sinan Ak; Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde faaliyet gösteren Enerji İş Konseyi, Yurt Dışı Yatırımlar İş Konseyi ve Türkiye-ABD İş Konseyi’nin üyesidir. Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Yönetim Kurulu Üyesi ve E Mobilite Operatörleri Derneği (E-MOD) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olan Sn. Ak; Türkiye Elektrik Sanayi Birliği (TESAB), Büyük Elektrik Sistemleri Uluslararası Konseyi (CIGRE) Türkiye Ulusal Komitesi, Enerji Verimliliği Derneği (ENVER), Enerji Ticareti Derneği (ETD), Elektrik Üreticileri Derneği (EÜD), Enerji Yatırımcıları Derneği (GÜYAD), Çatı Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER), İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD Türkiye), Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (INTES), Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Derneği (DEK), United Nations Global Compact Türkiye, Sürdürülebilir Mobilite İnisiyatifi (SMİ), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Enerji Meclisi, Yeşil Hidrojen Üreticileri Derneği (H2DER), Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği Enerji Çalışma Grubu ve Alman Türk Sanayi Ticaret Odası üyelikleri ile sektörel çalışmaları yakından takip etmekte, Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC) çalışmalarında da aktif olarak yer almaktadır.

ALİ KINDAP

YATIRIMLAR, İŞLETME VE BAKIMDAN SORUMLU GENEL MÜDÜR

Ali Kındap, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü’nden 1990 yılında mezun olmuştur. Çalışma hayatına GAMA Şirketler Grubu’nda başlayan Kındap, daha sonra Güriş Mühendislik ve İnşaat AŞ’de enerji ve altyapı projelerinde görev yapmıştır. 2008 yılında Zorlu Enerji Grubu’na katılan ve 2011-2016 yılları arasında Termik Yatırımlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüten Kındap, 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren Yatırımlar, İşletme ve Bakımdan Sorumlu Genel Müdür olarak görev yapmaktadır. Ali Kındap, Jeotermal Enerji Derneği’nde (JED) Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Kojenerasyon Derneği’nde Yönetim Kurulu Üyesi’dir. Kındap, aynı zamanda Türkiye Rüzgâr Enerjisi Birliği (TÜREB), Hidrojen Teknolojileri Derneği, Enerji Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (ENSİA) üyesi olarak görev yapmaktadır.

AYDIN AKAT

ENDÜSTRİYEL PROJE VE UYGULAMALARDAN SORUMLU GENEL MÜDÜR

Aydın Akat, 1990 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnşaat Bölümü Önlisans Programı’nı tamamlamış ve 1996 yılında İstanbul Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. Akat, iş hayatına 1990 yılında Cevahirler İnşaat’ta başlamış ve 1996-2005 yılları arasında Tekfen İnşaat bünyesindeki projelerde görev almıştır. 2005 yılında Zorlu Enerji Grubu’na katılan Akat, Zorlu Endüstriyel ve Enerji Tesisleri İnşaat Ticaret AŞ’de Proje Yöneticisi olarak çalışmıştır. 2008-2011 yılları arasında Zorlu Endüstriyel ve Enerji Tesisleri İnşaat Ticaret AŞ’de Mühendislik Müdürü olarak görev yapan Akat, Ekim 2011’den itibaren Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ’de Projelerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı görevinde bulunmuştur. Aydın Akat, 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren Endüstriyel Proje ve Uygulamalardan Sorumlu Genel Müdür olarak görev yapmaktadır.

ELİF YENER

MALİ İŞLER GENEL MÜDÜRÜ

Elif Yener, 2004 yılında Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. 2004-2010 yılları arasında Denizbank’ta proje finansmanı alanında çalıştıktan sonra ABD’de Columbia Üniversitesi’nde MBA programına katılmış ve 2011 yılında mezun olmuştur. Aynı yıl Zorlu Holding’e katılan Yener, 2012 yılından itibaren görevine Strateji ve İş Geliştirme Müdürü olarak devam etmiştir. 2014 yılında Zorlu Enerji Grubu’na katılmasının ardından sırasıyla Mali İşler Grup Müdürü ve Mali İşler Direktörü görevlerini üstlenen Elif Yener, 1 Temmuz 2019 tarihinden itibaren Mali İşler Genel Müdürü olarak görev yapmaktadır. Yener, Entegre Raporlama Türkiye Ağı (ERTA) üyesi ve UN Global Compact bünyesindeki CFO Koalisyonu tarafından yayımlanan Entegre SKA Yatırımları ve Finansman için CFO İlkeleri imzacısıdır.FUAT CELEPCİ

ELEKTRİK DAĞITIM OPERASYONLARINDAN SORUMLU GENEL MÜDÜR

Fuat Celepci, 1982 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuş ve 2011 yılında da Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde yüksek lisansını tamamlamıştır. İş hayatına 1982 yılında Türkiye Elektrik Kurumu’nda İnşaat Mühendisi olarak adım atmıştır. Celepci, 1984 yılında BOTAŞ’ta çalışmaya başlamış ve bu kurumda 1999-2005 yılları arasında Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır. Celepci, 2012 yılında BOTAŞ Genel Müdür Müşavirliği’nden emekli olmuştur. 2012 yılında Zorlu Enerji Grubu’na katılan Celepci, Zorlu Enerji Grubu şirketlerinden Gazdaş Gaziantep Doğal Gaz Dağıtım AŞ ve Trakya Bölgesi Doğal Gaz Dağıtım AŞ Genel Müdürü olarak göreve başlamıştır. Celepci, 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren ise Genel Müdür olarak Zorlu Enerji Grubu Elektrik Dağıtım Operasyonlarının da sorumluluğunu yüklenmiştir. Celepci Gazdaş Gaziantep Doğal Gaz Dağıtım AŞ ve Trakya Bölgesi Doğal Gaz Dağıtım AŞ Genel Müdürü olarak görevini ve Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği’nde (GAZBİR) Yönetim Kurulu Üyeliğini her iki şirketin de satış tarihine kadar devam ettirmiş olup, halen Zorlu Enerji Grubu Elektrik Dağıtım Operasyonlarının sorumlu Genel Müdür olarak görev yapmaktadır.

İNANÇ SALMAN

TİCARET GENEL MÜDÜRÜ

İnanç Salman, İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. Lisans eğitiminin ardından 2006 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Endüstri Mühendisliği alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. 2004 yılında Zorlu Grubu’na katılan Salman, 2004-2007 yılları arasında Zorlu Holding İnsan Kaynakları Departmanı’nda görev almıştır. 2007 yılında Zorlu Enerji Grubu’na katılmasının ardından sırasıyla; Proje Mühendisi, Organizasyon Geliştirme Yöneticisi ve Organizasyon Geliştirme Müdürü olarak görev yapmıştır. Salman 2013-2017 yılları arasında Enerji, Ticaret ve Planlama Genel Müdür Yardımcısı olarak görev almıştır. 2017 yılından itibaren Ticaret Direktörü görevini üstlenen İnanç Salman 1 Eylül 2020 tarihi itibarıyla Ticaret Genel Müdürü olarak atanmıştır.

ERSEN ÖZYILMAZ

SATINALMA VE LOJİSTİK DİREKTÖRÜ

Ersen Özyılmaz, 1997 yılında Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Elektronik Kontrol Sistemleri Bölümü'nden mezun olmuş ve kariyerine 1997-1999 yılları arasında Gönpa A.Ş. Teknik Satınalma departmanında Satınalma Sorumlusu olarak başlayarak sektörel deneyim kazanmıştır. 2000 yılında Zorlu Enerji Grubu'na katılan Özyılmaz, sırasıyla Satınalma Uzmanı, Satınalma Yöneticisi ve Satınalma Müdürü olarak görev yapmıştır. Bu pozisyonlarda, sürdürülebilirlik odaklı satın alma stratejilerinin geliştirilmesi, şirketin tedarik zinciri yönetiminde verimliliğin artırılması ve çevresel etkileri minimize eden tedarikçilerle iş birlikleri kurulması konularında yürütülen projelerde yer almıştır. Aynı zamanda şirket içinde çeşitlilik ve kapsayıcılığı teşvik eden programların geliştirilmesine, çalışanların eğitim ve gelişimine destek sağlamıştır. Özyılmaz, 1 Eylül 2020 tarihinde Zorlu Enerji'de Satınalma ve Lojistik Direktörü olarak atanmıştır. Bu görevi sırasında da, şirketin çevresel, sosyal ve kurumsal yönetişim hedeflerine ulaşması için stratejik planlama ve uygulama süreçlerine destek olmaktadır.EVREN EVCİT

ZORLU SOLAR VE YURT DIŞI YATIRIMLAR DİREKTÖRÜ

Evren Evcit, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesi’nde MBA eğitimini tamamlamış sonraki yıllarda Anel Enerji’de sırasıyla Chief Operating Officer ve CEO olarak görev almıştır. 2014 yılında göreve başladığı First Solar’da üç yıl boyunca Türkiye Yönetim Direktörü olarak çalışmıştır. Mayıs 2017’den bu yana Zorlu Enerji’de ZES Solar Direktörü olarak görevine devam eden Evcit, 1 Eylül 2019 tarihinden itibaren ZES Solar ve Yurt Dışı Yatırımlar Direktörü olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda, DEİK Türkiye - Pakistan İş Konseyi, Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER), Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) üyesidir.FULYA BIÇAK MUŞTU

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE İŞ GELİŞTİRME DİREKTÖRÜ

Fulya Bıçak Muştu, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra Yeditepe Üniversitesi’nde MBA programını tamamlamıştır. Muştu, iş hayatına Aselsan’da başlamıştır. Daha sonra Bimsa, Danonesa, British American Tobacco, Çelebi Holding, Evyap Holding, Balparmak ve HD Holding’te Bilgi Teknolojileri’nden sorumlu üst düzey yönetici olarak görev almıştır. 22 yıllık yönetim tecrübesine sahip olan Muştu, son 19 yıldır çalıştığı şirketlerde BT’den sorumlu üst düzey yönetici ve farklı şirketlerde İcra Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır. BT Yönetimine ek olarak farklı şirketlerde Strateji Yönetimi, Kurumsal Süreç Yönetimi, PMO Yönetimi gibi yönetim disiplininin farklı fonksiyonlarının yapılandırılmasında da görev almıştır. 2020’den itibaren Zorlu Enerji Grubu’nda Bilgi Teknolojileri ve İş Geliştirme Direktörü olarak görev yapan Muştu, profesyonel yöneticilik görevinin yanı sıra, Yönetim Kurulunda Kadın Derneği’nin yürüttüğü Mentorluk Programı’nda menti olarak yer almaktadır. Kalder EFQM Ödül Değerlendiriciliği, ITSMF Türkiye YK Üyeliği ve IDC Danışma Kurulu Üyeliği gibi farklı gönüllülük çalışmalarında ve ihtiyaç duyan bazı gençlere yönelik sosyal sorumluluk çalışmalarında görev almaktadır.FUNDA KÜÇÜKOSMANOĞLU

PAZARLAMA VE KURUMSAL İLETİŞİM DİREKTÖRÜ

Funda Küçükosmanoğlu, Uludağ Üniversitesi Fizik Bölümü’nden mezun olduktan sonra, sırasıyla Yeditepe Üniversitesi İngilizce MBA programını tamamlamış ve ikinci üniversite kapsamında İstanbul Üniversitesi Kültürel Miras ve Turizm Bölümü’nü başarı ile bitirmiştir. Çalışma hayatına 1997 yılında Turkcell İletişim AŞ’de başlayan Küçükosmanoğlu, Turkcell ve grup şirketlerinde müşteri ilişkileri yönetimi alanında farklı görevler üstenmiştir. Coca-Cola Türkiye Kurumsal İletişim Departmanı’nda farklı iletişim alanlarında edindiği yöneticilik deneyiminin ardından 2019 yılında Nestlé Waters Türkiye’ye katılan Küçükosmanoğlu Kurumsal İletişim Müdürü olarak görev yapmıştır. Zorlu Enerji bünyesine Ocak 2021’de Kurumsal İletişim Grup Müdürü olarak katılan Küçükosmanoğlu, Temmuz 2022 itibarı ile Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü olarak atanmıştır. Profesyonel görevlerinin yanında Kurumsal İletişimciler Derneği (KİD), Türkiye Kurumsal Sorumluluk Derneği (TKSD), Özel Sektör Gönüllüleri Derneği (ÖSGD) ve Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) üyesidir.BAŞAK DALGA

YATIRIMCI İLİŞKİLERİ MÜDÜRÜ

Başak Dalga, 2005 yılında İstanbul Üniversitesi, İngilizce İktisat Bölümü’nden mezun olmuştur. Yüksek lisansını İtalya’da tamamladıktan sonra çalışma hayatına 2006 yılında Global Yatırım Araştırma Departmanı’nda hisse senedi analisti olarak başlamıştır. Dalga, 2007-2008 yılları arasında Eczacıbaşı Menkul Değerler’de hisse senedi analisti olarak çalışmış, 2008 yılında Yatırımcı İlişkileri ve Kurumsal Finansman Kıdemli Uzmanı olarak Zorlu Enerji’ye katılmıştır. 2012 yılından bu yana Yatırımcı İlişkileri Müdürü olarak görev yapmakta olan Dalga, Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 3 Lisansı ve Kurumsal Yönetim Derecelendirme Lisansı’na sahiptir. Aynı zamanda, Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği’nde şirket temsilcisi olarak yer almaktadır.