Yönetim Kurulu

AHMET NAZİF ZORLU

Yönetim Kurulu Üyesi

(1944 - Denizli) Ahmet Zorlu, çalışma hayatına Denizli Babadağ’da, tekstil sektöründe faaliyet gösteren aile şirketinde başlamıştır. İlk tekstil mağazasını Trabzon’da açan Ahmet Zorlu, 1970 yılında şirketin merkezini İstanbul’a taşıyarak ağabeyi Zeki Zorlu ile Zorlu Holding’in temellerini atmıştır. 1976 yılında ilk üretim şirketi olan Korteks’i kuran Zorlu, tüm şirketleri 1990 yılında Zorlu Holding çatısı altında toplamıştır. 1994 yılında Vestel’i Zorlu Holding bünyesine katarak yeni iş alanlarının da yolunu açmıştır. Ahmet Zorlu’nun tekstil sektörüyle başladığı girişimciliği; elektronik, beyaz eşya, enerji, gayrimenkul, metalurji ve savunma gibi birçok farklı alanda faaliyet gösteren şirketlerle devam etmiştir. Ahmet Zorlu, Zorlu Enerji’deki Yönetim Kurulu Üyeliği’nin yanı sıra Vestel Elektronik ve Vestel Beyaz Eşya başta olmak üzere, halen Zorlu Grubu bünyesinde farklı sektörlerde hizmet veren birçok şirkette de Yönetim Kurulu Başkanı veya Başkan Vekili olarak görev yapmaktadır. Sivil toplum kuruluşlarıyla da yakından ilgilenen Zorlu, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Üyesi, Türkiye Sanayiciler ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD), Denizlililer Birliği Eğitim ve Kültür Vakfı (DENSİR), Babadağlı Sanayici ve İş adamları Derneği (BASİAD) ve Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TETSİAD) üyesidir.

Selen Zorlu Melik

Yönetim Kurulu Üyesi

(1975 – Trabzon) Selen Zorlu Melik, Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun olmuştur. Çalışma yaşamına 1998 yılında Denizbank’ta başlamıştır. Denizbank Bursa Şubesi’ndeki stajının ardından 1999 yılında aynı bankada Management Trainee (MT) Programı’na katılmıştır. Denizbank Genel Müdürlüğü’nde çeşitli görevlerde bulunduktan sonra 2001 yılında Kaliforniya Üniversitesi Berkeley’de Pazarlama Diploma Programı’na katılmıştır. 2002 yılında Korteks İplik Fabrikası’nda çalışmaya başlayan Melik, 2004 yılında Korteks Yönetim Kurulu Üyeliği’ne atanmıştır. Selen Zorlu Melik, 2002 yılından itibaren Zorlu Enerji Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Ömer Yüngül

Yönetim Kurulu Üyesi

(1955 – İzmir) Ömer Yüngül, 1978’de Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. Kariyerine Tekfen İnşaat’ta başlayan Ömer Yüngül, Metaş, Faz Elektrik ve Merloni Elettrodomestici’de farklı pozisyonlarda yöneticilik yapmıştır. 1997 yılında Vestel Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret AŞ’de Genel Müdür olarak Zorlu Holding bünyesine katılan Ömer Yüngül, 2000 yılında Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı olmuştur. Ömer Yüngül, Vestel’deki 15 yıllık yöneticilik görevinin ardından, 2013’te Zorlu Holding CEO’su görevine atanmıştır. Yüngül, 2022 yılı itibarıyla Zorlu Holding’te Yönetim Kurulu Üyeliği görevini de üstlenmiştir.

Bekir Cem Köksal

Yönetim Kurulu Üyesi

(1967 - Ankara) 1988 yılında Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Cem Köksal,
1990 yılında Bilkent Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamlamıştır. Köksal, 1990 ve 2001 yılları arasında bankacılık sektöründe görev yapmıştır. 1997 yılında Denizbank’ta Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başlayan Köksal, 2002 yılında Vestel’e Finanstan Sorumlu Başkan olarak katılmıştır. Vestel Şirketler Grubu’nda İcra Kurulu Üyesi olarak görevine devam etmekte olan Köksal, aynı zamanda Zorlu Holding AŞ Mali İşler Grubu Başkanı’dır. Köksal, 2002 yılından itibaren Zorlu Enerji Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. Köksal, Zorlu Holding AŞ’de Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanlığı görevini de yürütmektedir. Köksal, UN Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi, İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD) Yönetim Kurulu Yedek Üyesi ve Mehmet Zorlu Vakfı Yürütme Kurulu Üyesi'dir.

Ayşegül İldeniz

Yönetim Kurulu Üyesi

(1969 - İzmir) Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olan ve San Francisco Üniversitesi Dijital İletişim Bölümü’nde yüksek lisans programını tamamlayan Ayşegül İldeniz, 1998 yılında katıldığı küresel mikroişlemci devi Intel şirketinde sırasıyla, Türkiye Genel Müdürlüğü; 67 ülkeyi barındıran Türkiye, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Başkanlığı ve Avrupa Yönetim Kurulu Üyeliği ve Silikon Vadisi’ndeki Intel Merkez Ofisi’nde Yeni Teknolojiler Grubu Dünya Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlenmiştir. İldeniz, 2016 yılında New York Borsası’nda işlem gören ve 26 milyon kullanıcısı ile Amerikan akıllı enerji pazarının yarısını elinde bulunduran Silver Spring Networks Şirketi’ne COO olarak katılmış, akıllı şehirler konusundaki programları Chicago, Singapur, Paris, Kopenhag, Dubai gibi şehirlerde uygulamıştır. Ayşegül İldeniz, Silikon Vadisi ve İstanbul’da inovasyon, teknoloji ve gelecek vizyonu konularında öncülük yapmaktadır. Kendisi 2010 Eisenhower Türkiye Fellow’u ve halen TÜSİAD Silikon Vadisi Network Başkanı ve American Turkish Society ve New York bazlı “Turkish Philanthropy Funds” Yönetim Kurulu Üyesi’dir. İldeniz, Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret AŞ, Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ, Doğan Şirketler Grubu Holding AŞ ve Pegasus Hava Taşımacılığı AŞ’de de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

CEM MENGİ

Yönetim Kurulu Üyesi

(1965 - İzmir) 1984 yılında Matematik ve Fizik üzerine İngiltere’de “A Level” yapmış, 1988 yılında International
Üniversitesi İşletme ve Yönetim Fakültesi’nde Bilişim Yönetim Sistemleri üzerine eğitimini tamamlamıştır. Aynı yıl Finansbank’ta bankacılık yaşamına adım atmış, sırasıyla İnterbank, Körfezbank, Rabobank International NV ve ING Bank’ta çeşitli alanlarda Genel Müdür Yardımcılığı ve Genel Müdür Baş Yardımcılığı pozisyonlarında bulunmuştur. En son Akbank TAŞ’de Kredi Komitesi Başkanı ve Krediler ve Plasmandan Sorumlu Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi olarak görev yapmıştır. Geçmişte TÜSİAD, DEİK, YASED ve GYİAD gibi kuruluşlarda Komite Üyesi olarak yer alan Mengi, CM Capital Management Şirketi’nde Kurucu Başkan olarak görev yapmaktadır.