01.
Güneş Panelleri Satış ve Kurulumu

SSS

SSS

Zorlu Enerji, çatı kurulumları için kullanılacak güneş panellerini çatı konusunda uzman iş ortağıyla birlikte kendisi üretmektedir. Arazi tipi santral kurulumları için ise; Doğu Avrupa, Avrasya ve Bağımsız Devletler Topluluğu dahil 26 ülkede First Solar markalı modüllerin distribütörlüğünü yapmaktadır.

Elektrik giderleri endüstriyel kuruluşlar için en büyük maliyet kalemlerinden biridir. Tesis çatılarına kurulacak güneş enerjisi santralleriyle bu giderlerden önemli miktarlarda tasarruf etmek mümkündür. Ekonomik trendler doğrultusunda sanayi kuruluşları için öz tüketim modeline dayalı çatı üstü güneş enerjisi kurulumları uygun bir çözüm olarak öne çıkmaktadır. Proje büyüklükleri göz önüne alındığında, elektrik tarifelerindeki olası değişimlerle birlikte sanayi kuruluşları için çatı üstü güneş enerjisi yatırımının geri dönüş süresi 6-7 yıllara kadar inebilecektir.

Çatılar, birçok noktaya dikkat edilmesi gereken özel kurulum alanlarıdır. Bu nedenle öncelikle çatıya herhangi bir zarar verilmeden kurulum gerçekleştirilmelidir. Çatının kaldırabileceği statik yük ve panel sistemiyle metre kare başına söz konusu olacak ağırlık artışı çok iyi hesaplanmalıdır. Binanın çatı örtüsünde delme, yıpranma gibi durumlara sebebiyet vermeden çatı sızdırmazlığı garanti edilmelidir.

Çatı üstü güneş paneli kurulumlarında kullanılan standart güneş panelleri, çelik konstrüksiyonla uygulandığı için çatıya müdahale edilmesi gerekebilmektedir. Konstrüksiyonun montajı sırasında çatının zarar görmesi de söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için konusunda uzman, güvenilir firmalardan hizmet alınmalıdır. Zorlu Enerji, çatılar için özel olarak geliştirilen membranlı güneş paneli sayesinde konstrüksiyona ihtiyaç duymadan ve çatıya hiçbir zarar vermeden kurulum geçekleştirebilmektedir.

Çatı tipi kurulumlar için geliştirilen ZorluEnerji membranlı güneş panelleri, içerdiği 1,5 mm’lik Multi Eva membran katmanı sayesinde herhangi bir konstrüksiyon sistemine ihtiyaç duymadan sıcak hava kaynağıyla çatıdaki membrana monte edilebiliyor. (Membranlı olmayan çatılar için de ara katmanlı daha farklı uygulamalar yapılıyor.) Bu sayede çatı ömrü 25 yıla uzatılarak, sızdırmazlık garantisi de veriliyor.

Şebekeye bağlı çatı üstü kurulumlarında, tesis sahibinin fatura kesebilecek bir şirketi varsa şirket üzerinden fatura kesilerek şebekeye satış gerçekleştirebilmektedir.

Güneş enerjisi yatırımlarındaki en büyük maliyet kalemlerinden biri ekipman maliyetidir. Ekipman tercihi tesisin performansını doğrudan etkilemektedir. En uygun ekipman seçimiyle maksimum performans sağlanarak, yatırımın geri dönüş süresini oldukça kısaltmak mümkün olmaktadır.

Solarbaba, GENSED, GÜNDER, GÜYAD gibi dernek ve kuruluşlar güneş enerjisi sektörünün geliştirilmesi için kamu ve özel sektörle birlikte faaliyetler gerçekleştirmektedir. Enerji Günlüğü, Enerji Enstitüsü gibi sektörel haber portallarında da güneş enerjisi ve diğer yenilenebilir kaynaklar hakkında güncel gelişmeler paylaşılmaktadır.