Yönetim Kurulu Başkanı'nın Mesajı

Değerli Paydaşlarımız,

2023 yılının başında ülkemiz, on binlerce kişinin hayatını kaybettiği Kahramanmaraş merkezli deprem ile sarsıldı. 11 ilimizi etkileyen deprem felaketi nedeniyle bir kez daha hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyoruz.

Deprem felaketi sonrasında faaliyet ilimiz Gaziantep'te doğal gaz arzının kesintiye uğraması üzerine, hızlı destek sağlamak adına Zorlu Enerji olarak 300 kişilik ekip ve 170 araç ile 4 bin km'lik boru hattının tekrar devreye alınmasını ve güvenlik tedbirleri sonrasında çok hızlı şekilde yaşam alanları için kesintisiz doğal gaz arzını sağlamayı başardık. Aynı zamanda elektrik dağıtım ekiplerimiz de Adıyaman ilimizin şebeke alt yapısının toparlanarak hizmet vermesini sağlamak adına gece gündüz çalışmalarına devam etti. Hep birlikte, bu felaketin etkilerini en aza indirecek, yeniden inşa edecek ve birbirimize olan desteğimizi sürdüreceğiz. Unutmayalım ki, zor zamanlarda bir araya gelmek, güçlü olmak için en önemli adımdır.

Dünya genelinde ve özellikle enerji sektörümüzde, tarihi bir dönüşüm sürecinden geçiyoruz

2023 yılı, tüm dünyada birçok zorlukla karşı karşıya olduğumuz bir yıl oldu. Deprem, savaş ve iklim krizi gibi ciddi sorunlarla mücadele edilen bir yılı geride bıraktık.

Jeopolitik gerilimler ve küresel düzeyde ayrışan para politikaları iktisadi faaliyetlerin ülkeler düzeyinde farklılaşmasına neden oldu. Rusya-Ukrayna savaşı, küresel enerji ve gıda fiyatları başta olmak üzere emtia fiyatlarında da gözlenen yükselişlere neden oldu ve ülke ekonomileri üzerinde bir baskı unsuru oluşturdu. Tedarik sorunlarının ve buna bağlı olarak ortaya çıkan enerji fiyatlarındaki artışın zirve seviyelerden dönmesi ve başta Çin ekonomisinin toparlanması beklentilere kıyasla sınırlı da olsa daha ılımlı iktisadi faaliyeti beraberinde getirdi. Bununla birlikte, küresel ölçekte dirençli enflasyonla mücadele kapsamında uygulanan sıkı para politikaları sebebiyle, küresel ölçekte ekonominin durgun seyrettiği ve ülkeler arasında dengeli olmadığını da gördük.

Ekonomik İş birliği ve Kalkınma Örgütü tarafından yayımlanan rapora göre; 2023'te yüzde 3,1 olan küresel ekonomik büyümenin bu yıl yüzde 2,9'a gerileyeceği ve 2025'te yeniden yüzde 3'e yükseleceği, Türkiye ekonomisindeki büyümenin ise bu yıl yüzde 2,9, 2025'te ise yüzde 3,1 olacağı öngörülüyor.

Enerji ise bu gelişmelerden en çok etkilenen sektörlerden biri konumunda. Bu nedenle savaşın ve jeopolitik gerilimlerin enerji sektörü üzerindeki etkisi 2023 yılında da devam etti. Rekabette enerji güvenliği öne çıkarken, yenilenebilir enerji yatırımlarının önemi artarak, dünya genelinde net sıfıra doğru önemli ilerlemeleri beraberinde getiriyor. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) 2023 Dünya Enerji Görünümü Raporuna göre; 2020’den bu yana temiz enerjiye yapılan yatırımların yüzde 40 arttığı ve bu artışın sadece emisyonları azaltma çabalarının yanı sıra ekonomik nedenlerden de kaynaklandığı, son üç yılda temiz enerji yatırımlarının 2 trilyon dolardan fazla artarak 3 trilyon dolara ulaştığı ifade ediliyor. Bu noktada, temiz enerjiye duyulan ihtiyaç ve bu yatırımların hızla hayata geçmesi için ülkelerin sergilediği kararlılık dikkat çekici düzeyde. Aynı zamanda temiz enerji teknolojilerinin olgunlaşması, enerjinin dönüşümü ve dijitalizasyon geçişin itici güçleri arasında yer alıyor.

Enerji dönüşümü, sektörde önemli değişimlere kapı aralamakta ve sürdürülebilir enerji kaynaklarına olan vurguyu artırmaktadır

Küresel enerji piyasasında yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik büyük bir dönüşüm ve düşük karbonlu ekonomiye geçişin belirgin bir şekilde yaşandığı bir sürece şahitlik etmekteyiz. Enerji dönüşümü, sektörde önemli değişimlere kapı aralamakta ve sürdürülebilir enerji kaynaklarına olan vurguyu artırmaktadır. Bu bağlamda, 2023 yılı, enerji sektöründe geleceğe yönelik vizyonun ve sürdürülebilirlik çabalarının merkezine yerleşen bir yıl olarak öne çıkmaktadır.

Güncel enerji politikalarına dayanarak hazırlanan IEA’nın aynı raporu, enerji dünyasının 2030 yılına kadar önemli ölçüde değişeceğini ve 1,5 °C hedefini sürdürebilmek için daha güçlü önlemlere ihtiyaç duyulacağını vurgulamaktadır. Rapor, 2030 yılına kadar temiz enerji teknolojilerinin hızla büyüyeceğini, özellikle elektrikli otomobiller ve yenilenebilir enerji kaynaklarının önemli ölçüde artacağını öngörüyor.

Türkiye olarak bizde, enerji politikalarını hızla uygulayıp yenilenebilir enerji kaynak kapasitemizi artırma ve enerji maliyetlerimizi düşürme yönünde attığımız adımlarla bu dönüşümün öncülerinden biri olma potansiyeline sahibiz. 2021 Ekim ayında Paris İklim Anlaşması’nın TBMM tarafından onaylanması ülkemiz için önemli bir dönüm noktası konumundadır. Bu kapsamda ortaya konan 2053 net sıfır emisyon hedefleri ülkemizin emisyon azaltım politikaları konusunda kararlı duruşunu ortaya koyuyor. Bu dönüşümün ülkemiz adına yeni imkanlar ve kalkınma olanakları yaratacağına inanıyorum.

Sürdürülebilirlik hedeflerimizi büyük bir kararlılıkla belirledik

Biz de Zorlu Holding olarak sürdürülebilirlik ve sorumluluk ilkeleriyle donanmış bir vizyonla yol alıyoruz. Akıllı Hayat 2030 stratejimizle paralel olarak, enerji iş kolumuzda da küresel zorluklara ve değişimlere karşı çözüm odaklı bir yaklaşım benimsiyoruz. Sadece yenilenebilir kaynaklara ve teknolojilerine yatırım yaparak, sürdürülebilirliği merkeze alıyor çevresel, sosyal ve yönetişim (ÇSY) alanlarında en yüksek değeri yaratmayı hedefliyoruz. Sürdürülebilirlik vizyonumuz doğrultusunda, enerji sektöründeki liderliğimizi pekiştirecek ve iklim değişikliğiyle mücadelede daha etkin bir rol oynamak amacıyla çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz. Üst üste 7. kez BIST Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yer alarak şirketimizin sürdürülebilirlik ilkesine olan derin bağlılığını bir kez daha kanıtlamış bulunmaktayız. Ayrıca, uluslararası sürdürülebilirlik derecelendirme şirketi Refinitiv tarafından 2023 yılında yapılan son değerlendirme ile Zorlu Enerji notunu 68 puandan 74 puana çıkardı. ESG temelli yenileyici iş modeli yaklaşımı ile geleceğe hazırlanan Zorlu Enerji’nin bu notu çok daha yükseklere taşıyacağını, ekonomik kırılganlıklara ve iklim risklerine karşı daha güçlü bir şekilde hazırlıklı olacağını düşünüyorum.

Sosyal alandaki ilerlemelerimiz de 2023 yılının öne çıkan başarıları arasında yer alıyor. Erkek çalışanların ağırlıkta olduğu enerji sektöründe, kadın çalışan oranımızı %16,4'ten %19'a yükselterek önemli bir ilerleme kaydettik. Ayrıca, 2022'de belirlediğimiz hedefler doğrultusunda Bloomberg Gender Equality Index'ine katılma hazırlık sürecimizi tamamladık ve endeks sonuçlarını bekliyoruz. Tedarik zincirimizde de sosyal uygunluk konusuna öncelik veriyoruz. CRIF ile iş birliğimiz çerçevesinde, Synesgy platformu üzerinden yürüttüğümüz ESG değerlendirmeleri ile tedarikçilerimizin sürekli gelişimine katkı sağlıyor ve onlara iyileştirilmesi gereken alanlarda destek oluyoruz.

Cumhuriyetimizin 100. yılında Holdingimizin 70., enerji iş kolumuzun 30. yaşını kutlamamanın mutluluğu ve gururunu yaşıyoruz. Bu özel yılda, Türkiye'nin sürdürülebilir kalkınma vizyonuna katkıda bulunmaktan dolayı memnuniyet duyuyor, birlik ve beraberlik içinde nice yıllara umutla bakmanın heyecanını taşıyoruz.

Her zaman olduğu gibi 2023 yılında da temiz enerjiyi ülkemize kazandıran Zorlu Enerji Ailesine, hissedarlarımıza, iş ortaklarımız ve tüm paydaşlarımıza bu vesile ile teşekkürlerimi sunuyor, 2024 yılının başta ülkemiz olmak üzere tüm dünyaya barış ve esenlik getirmesini gönülden diliyorum.

Saygılarımla,

Ahmet Nazif Zorlu

Yönetim Kurulu Başkanı