Çalışan Hakları ve İş Etiği

Zorlu Enerji olarak uluslararası kurallarla belirlenmiş temel insan haklarına uymayı ve bu kuralların korunmasını desteklemeyi temel ilke olarak kabul ediyoruz. Çalışanlarımızın haklarını yürürlükteki yasal mevzuat, çalışan ve işveren arasında akit altına alınmış iş sözleşmeleri ve etik kurallar çerçevesinde koruyor ve yönetiyoruz.

Kişisel verilerin korunması kanunu kapsamındaki gereklilikleri uyguluyor ve takip ediyoruz. Çalışanlarımızın kişisel bilgileri; gizlilik ilkeleri çerçevesinde kurum içinde kalırken çalışanlarımız da yine aynı ilkeler doğrultusunda şirketimize ait tescil edilmiş uygulamalar, şirket isimleri, veri tabanında bulunan bilgiler dahil tüm teknik bilgilerin gizliliğine tartışmasız riayet edecek şekilde hareket ediyor.

Bu genel uygulamalarımızın yanı sıra Zorlu Enerji çatısı altındaki farklı şirketlerimizde, gelişen ihtiyaçlar doğrultusunda çalışan haklarına yönelik özel belgelendirme sistemlerini de devreye alıyoruz. Bu kapsamda şirketlerimizden Zorlu Doğal Elektrik Üretimi A.Ş.’nin üretim santrallerinde; iş sağlığı ve güvenliği, zorunlu çalıştırma, çocuk işçiliği, ayrımcılık, çalışma saatleri ve ücretler, disiplin uygulamaları ve yönetim sistemleri konularını ele alan SA 8000 (Social Accountability 8000) belgesini almış bulunuyoruz.

Zorlu Enerji’de Etik İlkeler, çalışma prensiplerimizi, iş yapış şekillerimizi ve değerlerimizi belirlemektedir. Tüm çalışanları kapsayan Etik İlkeler, tedarikçiler,iş ortakları, başta olmak üzere tüm paydaşlarla olan ilişkilerimizi düzenliyor.

Çalışanlarımız tarafından etik ilkelerimizin iyi anlaşılması ve benimsenmesini yüksek düzeyde önemsiyor, bu konuda zorunlu eğitimler düzenliyoruz.

Zorlu Enerji olarak tüm uygulamalarımız ve süreçlerimizde Zorlu Holding Etik İlkelerini rehber almaktayız. 

Ayrıca çalışanlarımızın şikayetlerini bildirebilecekleri “Etik Hat” bulunmaktadır. Bu hatta gelen tüm şikayetler incelenmekte ve raporlanmaktadır.

Çalışan Elçisi Uygulaması

Zorlu Enerji olarak, en büyük enerjimizin çalışanlarımız olduğunun farkındayız. Bundan hareketle tüm lokasyonlarda görev yapan çalışanlarımızın seslerini duyabilmek için “Çalışan Elçisi” programımızı başlattık. Çalışanlarımız, çalışma hayatı ile ilgili yaşadığı her türlü sorunda ve iletmek istediği her türlü mesaj için kendi bölgesinde atanmış olan Çalışan Elçisine ulaşabilecektir. Her ay düzenli yapılan toplantılarla da Saha ve Merkez koordinasyonunu en üst düzeyde tutarak gelen talepleri değerlendirip, aksiyonlarımızı planlıyoruz.

- Zorlu Enerji İnsan Hakları Politikamız için tıklayınız.

- Zorlu Enerji Etik Politikamız için tıklayınız.

- Zorlu Holding Eşit Bi’ Hayat Manifestomuz için tıklayınız.