Fırsat Eşitliği

 

Zorlu Enerji olarak Zorlu Grubu’nun ortak stratejisi olan Akıllı Hayat 2030 doğrultusunda; çeşitlilik ve kapsayıcılığı, yenilikçi ve yaratıcı bir iş kültürü için en temel ihtiyaçlardan biri olarak görüyoruz. Bu doğrultuda çeşitlilik ve kapsayıcılık kriterlerini uygulayan bir çalışma kültürü ve ortamı geliştirmeyi en büyük önceliklerimiz arasında görüyoruz.

 

 

Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak, cinsiyetçilik kavramının getirdiği önyargılarla mücadele etmek, kadınların iş hayatındaki pozisyonunu güçlendirmenin yanı sıra daha az avantajlı çalışan grubuna da istihdam sağlayarak, iş hayatındaki sürdürülebilirliğini sağlamak fırsat eşitliği odaklı çalışmalarımızın ana başlıklarını oluşturuyor.

Bu doğrultuda Zorlu Enerji’de Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ni (TCE) bir kurum kültürü haline getirmeye yönelik çalışmalar yürütüyoruz. “Herkes için Eşit Bi'Hayat mümkün” diyerek çıktığımız yolda; söylemlerin eşitlikçi olması ve çalışma alanı koşullarının daha eşitlikçi hale gelmesi için yeni uygulamaları hayata geçirmek adına çalışmaya ve bu konuda sivil toplum, akademi ve iş dünyasıyla iş birliği içinde olmaya devam ediyoruz.

Bu kapsamda Zorlu Enerji olarak, UN Women ve UN Global Compact ortak inisiyatifi olan, toplumsal cinsiyet eşitliğinin ve kadınların işyerinde ve toplumda güçlendirilmesinin nasıl teşvik edileceği konusunda şirketlere yol haritası sunan prensiplerden oluşan WEPs'e imza atmış bulunuyoruz.

Bu konuda; WING (Women İn Geothermal Platformu), Yenilenebilir Enerji ve Enerji Sektörü Türk Kadınları Grubu TWRE ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası EBRD dahil olmak üzere pek çok kurumla iş birliği içerisindeyiz.

 

Bu iş birlikleri çerçevesinde TWRE’nin, 2020 Dünya Kadınlar Günü Özel Programı, 100’e yakın katılımcı ile Zorlu Enerji ev sahipliğinde gerçekleştirilmiştir. Biz de Zorlu Enerji olarak sektör profesyonellerine yönelik olarak başlatılan mentorluk programına 6 kadın mühendisle destek vermiş bulunuyoruz. Yine EBRD ile yaptığımız iş birliği kapsamında başlattığımız ve ara değerlendirmesini 2020 yılında yaptığımız TCE Projemizin içeriğini; çalışan ve üretmek isteyen kadınların tecrübelerini paylaştığı ve birbirine fırsat yarattığı bir kız kardeşlik ağı olan BinYaprak ile enerji sektöründeki farklı firmaların da dahil olduğu panelde paylaştık.

TCE kapsamında hayata geçirilen projeleri incelemek için tıklayınız.