Çalışan Gelişimi

Zorlu Enerji olarak, İnsan Kaynakları İlkelerimiz arasında çalışanlarımızın, sosyal sorumluluk bilinciyle toplumsal faaliyetler için gönüllü olmalarına destek vermek ve onları iş ile özel yaşamı arasındaki dengeden ödün vermemeleri konusunda teşvik etmek yer almaktadır. Bu kapsamda, çalışan gönüllülük çalışmalarını destekleyerek gönüllü ekiplerin genişlemesine katkıda bulunmaktayız.

Zorlu Enerji Genel Merkez gönüllüleri ve GAZDAŞ gönüllüleri, Özel Sektör Gönüllüleri Derneği (ÖSGD) tarafından organize edilen Give&Gain Çalışan Gönüllülüğü Haftası etkinliklerine düzenli olarak katılmaktadırlar.

2-11 Mayıs 2014 tarihleri arasında, Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV) işbirliğiyle Bahar Hediyeleri projesini hayata geçirerek Şişli Etfal, Kanuni Sultan Süleyman, Çapa ve Cerrahpaşa Tıp Fakülteleri onkoloji-hematoloji kliniklerinde ve KAÇUV Aile Evi’nde kanser tedavisi gören toplam 115 çocukla aktiviteler gerçekleştirilmiştir. Gönüllüler tarafından, çocukların tedavilerinin sürdüğü servislerdeki uygun alanlarda neşeli ve öğretici balon atölyesi ile aktivitelere katılımları sağlanmış ve çocuklara tedavi sürecinde ihtiyaç duydukları bazı malzemelerden oluşan küçük hediyeler verilmiştir. Give&Gain Çalışan Gönüllülüğü etkinlikleri çerçevesinde ve “Enerjimiz Çocuklar İçin” projesi kapsamında GAZDAŞ gönüllüleri tarafından hazırlanan Yeşil Ejderha Çevre ve doğal gaz sunumu ile Trakya ve Gaziantep bölgelerinde 10 okulda 2.181 ilkokul öğrencisine temiz, ekonomik ve çevreci yakıt olan doğal gazın hayatımızdaki yerini anlatan bilinçlendirme sunumları yapılmıştır.

02-10 Mayıs 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilen Give&Gain Çalışan Gönüllülüğü Haftası etkinlikleri kapsamında ise GAZDAŞ gönüllüleri Yeşil Ejderha projeleri ile Çevre ve Doğal Gaz bilinçlendirme sunumlarını Türkiye’nin farklı illerinde 10 ilköğretim okulunda toplamda 50 gönüllü ile gerçekleştirmişlerdir. 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle 24 GAZDAŞ Gönüllüsü tarafından Gaziantep, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ ve Lüleburgaz’da 2.414 öğrenciye temiz ve tasarruflu enerji kullanımının değeri anlatılmıştır.

“Enerjimiz Otizmli Çocukların Eğitimi İçin” projesi kapsamında 6 çalışanımız 16 Kasım 2014’te düzenlenen 36. İstanbul Maratonu’nda Tohum Otizm Vakfı yararına koşarak bağış toplamış, 34 çalışanımız ise Maraton’a katılarak otizm konusunda farkındalığın artırılmasına katkıda bulunmuştur. Ücretsiz elektrik desteği sağladığımız Vakfa, Maraton’a katılan her bir çalışanımız adına ayrıca bağış yaparak destekte bulunulmuştur. Tohum Otizm Vakfı, otizmli çocuklara eğitim vererek topluma kazandırılmasına öncülük etmektedir.

15 Kasım 2015 tarihinde düzenlenen 37. İstanbul Maratonu’na da katılan çalışanlarımız adına Grubumuz tarafından Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı (TOÇEV)’na ayrıca bağışta bulunulmuştur. Çocukların eğitimine katkıda bulunabilmek amacıyla 21 gönüllümüz Ekim ayından itibaren periyodik olarak yapılan antrenmanlarla maratona hazırlanmış, koşu sırasında üzerlerine giydikleri tişörtler ve çeşitli malzemelerle TOÇEV’in bilinirliliğini artırmaya yardımcı olmuşlardır. Grubumuzun TOÇEV’e yapmış olduğu bağış sayesinde, 13 öğrencinin bir yıllık eğitimine destek verilmiştir. TOÇEV, okumak isteyen ancak ailesinin maddi yetersizliği nedeniyle okuyamayan ya da çalışmak zorunda kalan çocuklara tüm eğitim hayatları boyunca maddi ve manevi destek vermektedir.

Zorlu Enerji Gönüllüleri olarak ”Enerjimiz Köy Okulları İçin” projesi kapsamında 2011 yılından bu yana yatırımlarımızın bulunduğu Erzurum, Erzincan, Tunceli, Tokat, Rize ve Kars’taki köy okullarında yaklaşık 1.650 öğrenciyle bir araya gelinmiştir. Çocuklara karne hediyesi olarak ihtiyaç duydukları eğitim ve giysi yardımları yapılarak gayret ve başarıları teşvik edilmiştir.

2014 ve 2015 yıllarında Kars ili Arpaçay ilçesinde Çıldır HES lisans ve etki alanımızda kalan ilk ve ortaokulları etap etap programlayarak kışlık kıyafet (eldiven, atkı, mont, ayakkabı ve çorap) desteği sağlanmıştır. Bu çalışma kapsamında, 2 yıllık dönemde Grubumuzun 10 çalışanı gönüllü olarak tüm süreçlere dahil olmuştur ve 7 köy ilkokulunda 600 öğrenciye ulaşılmıştır.

Diğer yandan 2015 yılında okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi amacıyla, tüm Grup çalışanlarımızın ya evlerinde bulunan sağlam ve temiz oyuncakları ya da satın aldıkları yeni oyuncakları bağışlamaları sonucu, Kars, Arpaçay ilçesinde 20 köyde toplam 31 anaokuluna oyuncak yardımı yapılmıştır.

Sıfır Karbon Ayak İzi Ormanları Projemiz kapsamında, 21 Mart Dünya Ormancılık Günü etkinliklerinde, santral çalışanları ve yöneticilerinin yanı sıra, yerel halk, çevre okullardan öğrenciler ile ödüllendirilen gönüllüler bir arada şenlik havasında fidan dikimi çalışmaları gerçekleştirmektedir.

Çalışma ortamını ortak yaşam kültürüyle zenginleştirmek ve çalışanlarımızın iş dışında da bir araya gelmesini sağlamak üzere 2015 yılında Dans, Tiyatro, Doğa Sporları, Yemek ve Fotoğraf Kulüpleri kurulmuştur.

Dans Kulübü üyesi çalışma arkadaşlarımız bir yıl boyunca MyDream Dance Eğitim Merkezi’nden Latin dansları eğitimi almıştır.

Tiyatro Kulübü, üyelerimiz Celal Kadri Kınoğlu’ndan temel eğitim alarak, Neil Simon’un sahneye uyarladığı Çehov’un öykülerinden oluşan “Sevgili Doktor” isimli oyunu 30 Mayıs 2015 Cumartesi günü saat 15:00’te Kenter Tiyatrosu’nda İstanbul’daki çalışma arkadaşlarımız ve eşlerinin katılımıyla sahnelemişlerdir.

Doğa Sporları Kulübü üyeleri, bir hafta sonu Uludağ programı yapılarak, kayak ve board eğitimi almışlardır.

Yemek Kulübü organizasyonu kurularak faaliyet programı hazırlanmıştır.

Fotoğraf Kulübü üyesi çalışma arkadaşlarımız temel fotoğrafçılık eğitimi almış ve tarihi yarımada fotoğraf gezisi gerçekleştirilmiştir.