STK İş Birliklerimiz

Tohum Otizm Vakfı

Enerjimiz Otizmli Çocukların Eğitimi İçin!

2013 yılında başlayan proje kapsamında Tohum Otizm Vakfının eğitim binası ve genel merkezinin elektrikleri şirketimizce ücretsiz olarak karşılanmaktadır. 2016 yılı sonuna kadar sürecek olan destek kapsamında 2015 yılında İstanbul Maratonuna katılan 40 kişilik çalışan gönüllülerimiz tarafından otizm konusunda farkındalık yaratılmasına katkıda bulunulmuş ve toplanan bağışlarla Vakfın faaliyetlerini gerçekleştirmesine destek olunmuştur.

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı 

Steptember

 

Zorlu Enerji, Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı’’nın (TSÇV) toplumda Cerebral Palsy (CP) ile ilgili farkındalığı yükseltmek için geliştirdiği projelerden Steptember’a 2015 yılından bu yana her yıl destek vermektedir. Dünyada dokuz ülkede aynı anda uygulanan kampanya, 1-28 Eylül tarihleri arasında hayata geçirilmektedir.

Steptember ile günde ortalama 3 bin adım attığı bilinen ofis çalışanları, günde 10 bin adım atmaya teşvik ediliyor. Katılımcılar bir yandan günde 10 bin adım atarak spor yapma alışkanlığını geliştirirken, diğer yandan topladıkları bağışlarla CP’li çocukların tedavisine katkı sağlamaktadır. Eylül ayı boyunca takımların topladıkları bağışlar, CP’li bireylerin eğitim ve rehabilitasyonu için kullanılmaktadır.

 

 

TOÇEV

Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı

Enerjimiz Çocuklar İçin Projesi kapsamında 2012, 2013 ve 2014 yılları içerisinde üç yıl işbirliği yapılmıştır. Türkiye’nin enerji alanında çocuklara yönelik ilk projesi olan Enerjimiz Çocuklar İçin Projesinde TOÇEV ile  yapılan işbirliği kapsamında bir başka ilke imza atılarak Tiyato Sanatçısı Hakan BİLGİN tarafından yazılan Yeşil Ejderha isimli iki kişilik İnteraktif tiyatro ile işbirliği süresince yatırım alanlarımızda 19 ilde eğitim ve öğretimlerini devam ettiren 30 bine yakın ilkokul 5,6 ve 7. inci sınıf öğrencilerine üç yıl  süresince iki kişilik bir interaktif oyun ile Türkiye’de ilk enerji draması olan   Yeşil Ejderha sahnelenmiştir. 100’e yakın okulda, 262 defa sahnelenen oyunlarla sadece çocuklara enerji, temiz ve yenilenebilir enerji kaynakları, enerji tasarrufu gibi konularda bilgi ve farkındalık sağlanmakla yetinilmeyerek TOÇEV’e sağlanan destekle okuma istekli çocukların eğitim alabilmeleri için imkan yaratılmaya çalışılmıştır.

Bir başka işbirliği konusu ise 2015 yılında Zorlu Enerji Çalışan Gönüllülerin katılımıyla gerçekleştirilen Enerjimiz Çocukların Eğitimi için kampanyası olmuştur. Bu kapsamda İstanbul Maratonunda 30 çalışan gönüllümüz TOÇEV yararına İstanbul Maratonuna katılmış ve farkındalık oluştutrarak TOÇEV adına bağış kampanyası yürütülmüştür.

KAÇUV

Kanserli Çocuklara Umut Vakfı

Özel Sektör Gönüllüler Haftası kapsamında 2014 yılında KAÇUV ile işbirliği yapılmıştır. Çalışan Gönüllülerimizin katılımıyla 97 kanserli çocuğa yönelik KAÇUV evi, Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde çocuklar ziyaret edilmiş, ihtiyaçları olan malzemeler satın alınarak kendilerine hediye edilmiş, balon atölyesi gibi eğlenceli aktivitelerle çocuklara yönelik moral ve motivasyon artırıcı etkinlikler gerçekleştirilmiştir.

 

ÖSGD

Özel Sektör Gönüllüler Derneği

Her yıl mayıs ayının ikinci haftasında gerçekleşen Özel Sektör Gönüllüler Haftası kapsamında kurumsal olarak üye olduğumuz ÖSGD tarafından koordine edinilen etkinliklere katılarak çalışan gönüllülerimizle toplumsal fayda yaratmak amacıyla faaliyetlerde bulunulmaktadır. Tohum Otizm Vakfı, KAÇUV bu işbirliklerinin başlangıçlarındandır.

 

 

TÜSİAD

Çevre ve İklim Değişikliği Çalışma Grubu

 

Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneğinde Çevre ve İklim Değişikliği Çalışma Grubu'nun enerji alanında aktif bir üyesi olarak çevre, enerji ve iklim değişikliği ile ilgili regülasyonlar, sorunlar ve çözüm önerileri konusunda çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda bir çok proje ve çalışmada aktif işbirliği yapılmaktadır.

2016 yılında başlatılan Ekonomi Projeksiyonunda İklim Değişikliği ile Mücadele Projesinin destekçilerinden biri olarak araştırma projesine hem mali hem de teknik destek sağlanmaktadır. 

 

TEMA Vakfı

Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı

Osmaniye İl Temsilciliği

2010 yılından bu yana sürdürülen Sıfır Karbon Ayak İzi Ormanları Projesi kapsamında Osmaniye-Gökçedağ RES santrali içerisinde yapılan 23 bin fidanlık ağaçlandırma çalışmaları TEMA Vakfı Osmaniye İl Temsilciliği ile işbirliği içerisinde gerçekleştirilmiştir.

 

 

TEGV

Türkiye Eğitim Gönülleri Vakfı & LÖSEV

Lösemili Çocuklar Vakfı

Sürdürülebilir çevre bilinci konusunda enerji sektörüne ve Türkiye’ye doğru katkılar yapmayı ilke edinen bir şirketiz. Çevreye ve yaşadığı dünyaya duyarlı genç nesillerin yetişmesinde üzerimize düşen sorumluluğun bilincindeyiz. Bu kapsamda 2010 yılında hayata geçirdiğimiz Enerjimiz Çocuklar İçin Projesi ile 2011 yılı içerisinde 72 bin çocuğa ulaştık. 6-12 yaş ilköğretim öğrencilerini hedef alan projemiz ile çocuklarda, enerji kaynakları, yenilenebilir enerjinin önemi ve enerjinin tasarruflu kullanımı konularında farkındalık yaratmayı hedefliyoruz. ‘Enerjimiz Çocuklar İçin’ eğitimlerini, bugüne kadar şirketimizin yatırımlarının bulunduğu Osmaniye, Denizli, Rize, Erzincan, Kars, Gaziantep ve Tekirdağ’da bulunan ilköğretim okulları ile Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı- TEGV’in eğitim parklarında ve Lösemili Çocuklar Vakfı-LÖSEV’in Ankara’da bulunan Lösemili Çocuklar Köyü’nde düzenledik. Enerji eğitimleri ayrıca Zorlu Enerji çatısı altında toplanan tüm şirketlerin çalışanlarının çocuklarına da ulaştı. Projenin maskotu sevimli Yeşil Ejderha, yenilenebilir enerji kaynakları ve enerji tasarrufu konularında çocuklarla interaktif bir sunum aracılığıyla iletişim kuruyor. Çocuklar, ailelerini enerji tasarrufu konusunda edindikleri bilgiler ışığında ve proje ekibi tarafından dağıtılan malzemelerle (özel eğitim gereçlerinin bulunduğu görev çantası) bilinçlendiriyor. Ejderha, Enerji Biriktirme Takımı adı altında çocuklara çeşitli görevler veriyor ve kendisine yesil.ejderha@zorlu.com ve Facebook Yeşil Ejderha sayfası aracılığıyla iletilen fikir ve önerilerle iletişimini kesintisiz sürdürüyor. Kalıcı sonuçlar yaratan uzun soluklu bir eğitim çalışmasına dönüşen proje, Şirketin çocuklara verdiği önemin altını çizmek, kurumsal duyarlılıkları çocuklar aracılığıyla kamuoyuna aktarmak, çocuklarda enerji bilinci, verimlilik ve yenilenebilir enerji hakkında farkındalık yaratmak, santrallerimizin ve projelerimizin bulunduğu yerlerde çocuklar aracılığıyla aidiyeti artırmak gibi pek çok hedefe hizmet ediyor.