Ödüllerimiz

Zorlu Enerji, 2014 yılında, Carbon Disclosure Project (CDP) Platformu aracılığıyla iklim değişikliğine yönelik stratejilerini açıklayarak Karbon Saydamlık Liderliği Endeksi’nde (Carbon Disclosure Leadership Index) en yüksek puana sahip %10’luk gruptaki 5 şirketten biri olmuştur. Aynı zamanda, Karbon Saydamlık Projesi’nde gönüllü raporlama yapan ve dereceye girerek Karbon Saydamlık Liderliği Ödülü’nü alan tek enerji şirketi olmuştur. Şirketimiz, iklim değişikliği ile mücadelede piyasa mekanizmalarının rolünü inceleyen, küresel ölçekteki tek raporlama platformu CDP’nin Türkiye’de uygulanmaya başladığı 2010 yılından itibaren, her yıl en az bir ödül kazanarak bu konudaki başarısını ortaya koymaktadır.

Zorlu Enerji, Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı (ICCI) 2014 Enerji Ödülleri’nden iki ödülle ayrılmıştır. Enerji sektörünün büyüme ve gelişmesini desteklemek, sektörde yapılan hizmet ve katkıları öne çıkarmak amacıyla verilen Enerji Ödülleri’ne başvuruda bulunan santral ve projeler, sektörün saygın ve yetkin üyelerinden oluşan bir jüri tarafından, önceden belirlenen ölçülebilir kriterlere göre yapılan puanlama sistemi ile belirlenmiştir. Gökçedağ RES ve Kızıldere II JES projeleri, enerji verimliliği, sürdürülebilirlik, sosyal sorumluluk ve yerli katkı kullanma payı kriterlerine göre değerlendirilmiştir. Türkiye’nin tek tesiste en yüksek kapasiteli jeotermal santrali olan Kızıldere II Santrali, aynı zamanda teknolojik ve entegre altyapısı ile de uluslararası başarı kazanmıştır. Santral, Avrupa Jeotermal Enerji Konseyi’nin inovasyon, emniyet, özgün tasarım, düşük karbon emisyonu, enerji çıkışlarındaki gelişkin yapı gibi kriterlere göre yaptığı değerlendirme sonucunda “Avrupa Jeotermal İnovasyon Ödülü 2014”te finalist olmuştur.

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) ve Enerji Verimliliği Derneği (ENVER) tarafından 2-3 Nisan 2015 tarihlerinde düzenlenen II. İstanbul Karbon Zirvesi’nde, Zorlu Enerji Düşük Karbon Kahramanları Ödülü’nü almıştır. Böylece, karbon yönetimi, karbon piyasaları ve temiz enerji teknolojilerine geçiş uygulamalarımız ödüllendirilmiştir.

Şirketimizin 2015 yılı ajandası yaratıcı tasarımı, zengin içeriği ve özgün mesajlarıyla dünyanın en yaratıcı ve başarılı iletişim pazarlama çalışmalarının değerlendirildiği Hermes Yaratıcılık Ödülleri’nde marka pazarlama materyalleri dalında “Altın Ödül” almıştır.

Enerji sektörünün liderlerini buluşturan 5. Türkiye Enerji Zirvesi’nde Zorlu Enerji, kurumsal sorumluluk performansıyla “Altın Voltaj” Ödülü’nün sahibi olmuştur. Elektrik, doğal gaz, petrol ve LPG sektörlerinden yerli ve yabancı çok sayıda şirketi buluşturan zirvede, sosyal sorumluluk projeleriyle yarışan firmalar ödüllendirilmiştir. Çevreye ve insana saygıyı iş yapış şeklinin temel değerleri arasında gören Zorlu Enerji, kararlılıkla uyguladığı sürdürülebilirlik politikasını kurumsal sosyal sorumluluk projelerine yansıtmadaki başarısıyla Altın Voltaj Ödülü’ne layık görülmüştür.

Zorlu Enerji’nin 2013 yılı Faaliyet Raporu, Amerikan İletişim Profesyonelleri Kuruluşu’nun (LACP) düzenlediği Faaliyet Raporları Vizyon Ödülleri Yarışması’nda “Altın Vizyon Ödülü”nün sahibi olmuştur. 20’nin üzerinde ülkeden 1.000 şirketin değerlendirildiği yarışmada Zorlu Enerji Faaliyet Raporu zengin içeriği, sade ve etkileyici anlatımı, yaratıcı tasarımı, açık ve şeffaf mesajlarıyla büyük beğeni toplamıştır.