Sektör Başkanı'nın Mesajı

Değerli Paydaşlarımız,

Cumhuriyetimizin 100. Yaşını büyük bir coşku ile kutladığımız ancak belirsizlikler ve doğal afetlerin etkilerini hissetmeye devam ettiğimiz 2023 yılı, şirketimiz açısından verimli bir yıl oldu. Yurtdışında da yeni markamızla çıktığımız yolculukta, bilgi birikimi ve tecrübemizle büyümeye devam ediyoruz.

Yılın başında ülkemizde yaşanan deprem felaketinin yaralarını sarmak için var gücümüzle çalıştık. Gaz dağıtım bölgemiz Gaziantep ve Kilis’te tüm ekiplerimizi seferber edip 7/24 çalışarak bölgenin hızla doğal gaza kavuşmasını sağladık. Gökçedağ Rüzgâr Enerji Santrali’mizin bulunduğu Osmaniye ve Çağrı Merkezi operasyon ilimiz Adıyaman başta olmak üzere tüm deprem bölgesinde yaraların hızla sarılması adına ilk günden itibaren tüm kaynaklarımızla bölge halkının yanında olmaya çalıştık. Bu zor zamanda toplumumuzun yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz. Bir kez daha felakette hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyorum.

2023 yılına ait finansal ve finansal olmayan sonuçlarımızı içeren ve sektörümüze öncülük eden üçüncü entegre faaliyet raporumuzu "Farklı Görüşlerin Öyküsü" temasıyla bilginize sunuyoruz. Bu tema ile sürdürülebilir başarımızı farklı görüşlerin öyküsü ile açıklıyor çocuklardan, gençlere, yatırımcılarımızdan müşterilerimize kadar tüm paydaşlarımızın görüş ve fikirlerini önemserken bir yandan da yaptığımız işe doğanın gözünden bakarak; faaliyetlerimizi böceklerden kuşlara kadar tüm canlıları gözeterek şekillendirdiğimizi aktarıyoruz. Gerçekleştirdiğimiz şeffaf raporlama ile tüm paydaşlarımız ve gelecek nesiller için daha iyi yarınlar sağlayacağımıza inanıyoruz.

Başta küresel jeopolitik belirsizlikler ve savaşlar, iklim krizi ve sebep olduğu doğal afetler enerji fiyatlarından emtia fiyatlarına, yüksek enflasyondan yüksek faize, iş yapma maliyetlerinin yükselmesine kadar pek çok olumsuzluğu beraberinde getiriyor ve yavaşlayan ekonomik büyüme ile karşı karşıya kalmamıza neden oluyor.

IMF Küresel Ekonomik Görünüm (WEO) Raporu 2024 Ocak ayı güncellemesi “Ilımlı Enflasyon ve İstikrarlı Büyüme Yumuşak İnişe Giden Yolu Açıyor” başlığı ile yayımladı. Ekim 2023 raporunda yılın küresel büyüme tahminini yüzde 3 ’te sabit bırakılırken 2024 yılı için yüzde 3’ten yüzde 2,9’a revize edilmişti. Bu yeni raporda küresel büyüme beklentisi 2023 ve 2024 yılları için yüzde 3,1’e yükseltilirken 2025 yılında yüzde 3,2 olan beklenti korunmuştur. Buna rağmen jeopolitik gelişmelerden kaynaklanan emtia fiyatlarındaki artışlar ve arz kesintilerinin enflasyonist etkisi ile devam edecek sıkı para politikası da ek bir risk olarak değerlendiriliyor. Biz de şirket olarak bu kadar değişkenin bir arada yer aldığı bir ortamda küresel ölçekteki hedeflerimize emin adımlarla ilerlemeye devam ediyoruz.

2023 net dönem karımız 11 milyar TL’ye, ciromuz ise 27,3 milyar TL’ye ulaştı.

Zorlu Enerji olarak 2023 yılında güçlü bir büyüme ve kârlılık yakaladık. Şirketin konsolide cirosu 2023 yılında 27,3 milyar TL’ye ulaştı. Bu dönemde FAVÖK 11,4 milyar TL olarak gerçekleşirken, Net Finansal Borç/FAVÖK oranı ise 3,5x’e geriledi. 2023 yılının dönem karı ise yaklaşık 11 milyar TL olarak gerçekleşti.

Yenilenebilir enerji arzının sağlanması ve elektrifikasyon konusundaki çalışmalar, enerji dönüşümünün temel taşlarıdır

İklim krizi, dünya çapında aşırı hava olayları, kuraklık, sel, yangın ve kasırgalara neden oluyor; ekosistemleri, gıda ve su güvenliğini tehlikeye atıyor. Bu nedenle, ülkelerin iş birliği yaparak ortak çözümler geliştirmesi hayati önem taşımaktadır. Bu bağlamda, COP 28 gibi uluslararası platformlar ön plana çıkıyor. Zirvede, fosil yakıtlardan uzaklaşma ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını artırma taahhüdünde bulunuldu. Ayrıca, iklim değişikliğinin neden olduğu zarar ve kayıplarla başa çıkmak için bir fonun işler hale getirilmesi gibi önemli adımlar atıldı.

Son dönemde dünya genelinde yaşanan siyasi ve ekonomik gelişmeler, enerji sektörünü önemli ölçüde etkiledi. Özellikle Rusya-Ukrayna savaşının tetiklediği olaylar ve Ortadoğu’daki dengesizlik, küresel enerji piyasalarını olumsuz yönde etkileyerek, yüksek petrol ve doğal gaz fiyatlarına yol açtı. Bu durum, ekonomik dengeleri sarsıyor ve özellikle üretim sanayisini olumsuz etkiliyor. Bu sebeple, sanayimizin yüksek enerji maliyetleriyle başa çıkabilmesi için sürekli çalışmalar yürütülüyor. Ülkemizin enerji portföyünü çeşitlendirerek ve dışa bağımlılığımızı azaltarak bu zorlukların üstesinden gelmek öncelikli hedeflerimizden olmalıdır. Enerji dönüşümü, bu süreçte hayati bir rol oynamaktadır.

Yenilenebilir enerji arzının sağlanması, dijitalizasyon, elektrifikasyon, pil teknolojileri konusundaki çalışmalar, enerji dönüşümünün temel taşlarıdır. Bu dönüşüm, sadece iklim değişikliğiyle mücadelede değil, aynı zamanda enerji bağımsızlığımızı sağlamada da kritik bir öneme sahip. Türkiye olarak enerji dönüşümünde emin adımlarla ilerliyoruz. Geçtiğimiz yıl, yenilenebilir enerji projelerindeki artış ve elektrikli araç yatırımları ile bu dönüşümün hızlanması bekleniyor.

Kaynak çeşitliliğimizi artırmak için faaliyetlerimizi sürdürüyoruz

Sürdürülebilirlik ve yenilik odaklı bir vizyonla geniş bir enerji portföyünde faaliyetlerimize devam ediyoruz. Jeotermalden güneşe, rüzgârdan elektrikli araç şarj istasyonlarına kadar uzanan geniş yelpazede faaliyet göstererek karbonsuzlaşma ve geleceğin teknolojilerine odaklanarak kaynak çeşitliliğimizi artırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Akıllı sistemler ve elektrikli araç şarj istasyonları alanlarına yapılan yatırımlarımızla, enerji üretiminden tüketimine kadar geniş bir perspektifte çözümler sunuyoruz.

Elektrifikasyon odaklı işlere olan yatırımlarımızı artırarak elektrik şarj istasyonu ağımızı genişletiyoruz. Türkiye’de ZES ve Avrupa’da electrip markamızla büyümeye devam ediyoruz. Hedefimiz, ZES ile yakaladığımız başarıyı korumak, Güney ve Doğu Avrupa’daki yatırımlarımızla electrip markasını büyütmek. Yatırımlarımız ve roaming anlaşmalarımızla geleceğin mobilitesine yönelik önemli bir katkı sağlarken, aynı zamanda çevresel etkileri azaltmaya yönelik sorumluluğumuzu da yerine getiriyoruz.

Güneş paneli alanında da üretim yapmaya ve dünya genelinde önde gelen üreticilerle iş birliklerimizi sürdürmeye devam ediyoruz. ZES markamızla ilk defa üst segment güneş panelleri üretmeye başladık. Hem kalite hem de performans açısından üst düzeyde olan bu paneller, sürdürülebilir enerji çözümlerine olan katkımızı artırmaktadır. Aynı zamanda, alanında dünya çapında tanınan Huawei, Enphase ve Solis gibi devlerle iş birliklerimizi güçlendirmeye devam ediyoruz.

Enerji yönetimi alanında fark yaratmayı hedef koyduk ve bu vizyonumuz doğrultusunda yazılım ve dijital teknoloji altyapımıza önemli yatırımlar gerçekleştirdik. Özellikle, jeotermal gibi yüksek teknoloji, bilgi ve deneyim gerektiren bir alanda ülkemizdeki kurulu gücün yaklaşık yüzde 20 sine yakınını tek başına oluşturuyor ve attığımız adımlarla sektöre öncülük ediyoruz. Manisa’da bulunan Alaşehir Jeotermal Enerji Santralimizi, güneş enerjisi ile birleştirerek Türkiye’de bir ilke imza attık ve hibrit bir santral oluşturduk. Böylelikle, 45 MWe güce sahip jeotermal enerji santralimize, güneş enerjisi desteğiyle 3,75 MWp’lik güç artışı sağlandı. Hibrit hale gelmesiyle yılda 6 milyon kWh enerji üretimi sağlayacak Birleşik Yenilenebilir Elektrik Üretim Tesisimiz ile ülke ekonomisine yıllık 4,5 milyon TL’lik katkı sağlamış olacağız. Bu yenilikçi yaklaşımımız, kullanılan teknolojiyle birleşik enerji santralimiz alanında bir öncü niteliği taşıyor. Kızıldere 2 ve 3 JES’lerimizi de Birleşik Yenilenebilir Elektrik Üretim Tesisine çevirerek portföyümüzdeki hibrit santral sayısını artırmayı hedefliyoruz.

Diğer bir yandan enerji depolaması üzerine çalışmalarımızı yoğunlaştırıyoruz. Depolamalı rüzgâr santralleri yatırımlarımızla, enerji sektöründe sürdürülebilir ve verimli çözümler sunuyoruz. Kırklareli’nde kuracağımız Hamitabat RES ve Tekirdağ’daki Yeniçiftlik RES projelerimizle, portföyümüze ilk kez depolamalı elektrik üretim tesisleri ekliyoruz. Bu projeler, EPDK tarafından onaylanan ön lisanslarla birlikte, toplamda 375 MWe depolamalı rüzgâr gücüne sahip olmamızı sağlayacak.

Dünyanın gündemindeki nükleer ve hidrojen enerjisi gibi enerji kaynaklarının ve pil teknolojilerinin geleceğe dönük enerji stratejilerini şekillendirmekteki öneminin farkındayız. Şirketimizin enerji portföyünü çeşitlendirme ve sürdürülebilirlik hedeflerimize ulaşma konusundaki çabalarımız doğrultusunda bu alanları dikkatle takip ediyoruz.

Sürdürülebilirlik başarılarımızı katlıyoruz

Şirketlerin karbon salımlarını azaltma hedeflerini bilimsel temellere dayandırmayı amaçlayan Bilimsel Temelli Hedefler Girişimi'ni (SBTi) imzalayan ilk enerji şirketi olarak öncü bir rol üstleniyoruz. 2023 yılında ise mevcut hedeflerimizi Bilimsel Temelli Hedefler Girişimi’ne uyumlu hale getirerek SBTi başvurusunda bulunduk. Bu adım, karbon azaltım taahhütlerimizi daha da güçlendirmemizi ve uluslararası standartlara uygun bir şekilde hareket etmemizi sağlıyor.

Sürdürülebilirlik alanındaki başarılarımızı katlamaya devam ediyoruz. Sektörde bir ilke imza atarak CDP Ormansızlaşma ve TCFD raporlarını yayımladık. Bu, şeffaflık ve hesap verebilirlik anlamında sektörde öncü bir adımı temsil ederken sürdürülebilirlik performansımızı daha geniş bir perspektifte paylaşmamıza olanak sağladı. 2023 yılında iklim değişikliği kategorisindeki CDP puanımızı B’den A-'ye yükseltmenin gururunu yaşıyoruz. Aynı zamanda, Refinitiv'de (Borsa İstanbul) elde ettiğimiz 74 puanı, finansal performansımızın yanı sıra sürdürülebilirlik alanındaki başarılarımızı da yansıtmaktadır.

BIST Sürdürülebilirlik Endeksi'nde üst üste 7. kez yer almak, sürdürülebilirlik odaklı stratejimizin ve başarılarımızın sürekliliğini göstermektedir. Endeks içinde yer almamız, çevresel, sosyal ve yönetişim alanındaki performansımızın uzun vadeli ve sürdürülebilir olduğunu vurguluyor.

2023 yılında gösterdiğimiz faaliyetlerle ödüllere layık görüldük

Akıllı Hayat 2030 vizyonuyla sürdürülebilirlik hedeflerimize odaklanarak hem yatırımlarımız hem de Ar-Ge çalışmalarımızla enerji sektörünün dönüşümüne öncülük etmeye devam ediyoruz. 2023 yılında, üçü dünyanın en prestijli iş ödüllerinden biri olmak üzere toplam altı ödüle layık görüldük. Türkiye İstatistik Kurumu'nun gerçekleştirdiği ve 26 bölge ile 72 ilde yaklaşık 15 bin kişinin katılımıyla yapılan Türkiye İtibar Endeksi Araştırması'nda da enerji üretim sektörünün en itibarlı markası olarak seçildik.

Tüm bu gelişmeler şirketimizin yenilikçi yaklaşımını ve sektördeki liderliğini sergilerken, sürdürülebilirliğe ve temiz enerjiye olan bağlılığını da gösteriyor. Şirketimizi geleceğe taşımanın finansal başarıların yanı sıra çevresel ve toplumsal sorumluluklarımızın da yerine getirilmesi ile gerçekleşeceğinin farkındayız. Bu yolda ilerlerken, desteklerini her zaman yanımızda hissettiğimiz tüm hissedarlarımıza, iş ortaklarımıza, her koşulda sonsuz özveri ile çalışan tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ederim.

Sevgi ve saygılarımla,

İ. Sinan AK

Sektör Başkanı