Yönetim Kurulu

Zeki Zorlu - Yönetim Kurulu Başkanı

Zeki Zorlu

Yönetim Kurulu Başkanı

(1939 - Denizli) Zeki Zorlu, çalışma hayatına Denizli Babadağ’da, tekstil sektöründe faaliyet gösteren aile şirketinde başlamıştır. İlk tekstil mağazasını Trabzon’da açan Zorlu, 1976 yılında Bursa’da Korteks’in temellerini atmıştır. Kardeşi Ahmet Nazif Zorlu ile birlikte, Zorlu Holding’i kuran ve 1994 yılında Vestel’i Holding bünyesine katan Zorlu, enerji, turizm ve gayrimenkul alanlarında çok sayıda şirketin kurulması ve satın alınmasında önemli rol oynamıştır. Zeki Zorlu, Zorlu Enerji Yönetim Kurulu Başkanlığı’nın yanı sıra Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı ve Zorlu Grubu’nun tekstil ve gayrimenkul sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlerinde Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini de yürütmektedir. Sivil toplum kuruluşlarında da aktif görev üstlenen Zorlu, TOBB Tekstil Sanayi Meclisi Başkan Yardımcısı’dır. İki yıl Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nde (BUSİAD) Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Zorlu, Uluslararası Patent Birliği (UPB), Bursa Afet Derneği (BUFAD), Uludağ Üniversitesi Güçlendirme Vakfı, Kalite Derneği (KalDer), Suni Sentetik İplik Üreticileri Birliği (SUSEB), Bursa Araştırmalar Vakfı ve Uluslararası Rekabet ve Teknoloji Birliği (URTEB) üyesidir.

Bekir Ağırdır - Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Bekir Ağırdır

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

(1956 - Denizli) Bekir Ağırdır, 1979 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra 1980-1984 yılları arasında Bilsan Bilgisayar Malzemeleri AŞ’de Satış Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı; 1984-1986 yıllarında Meteksam Ltd. Şirketi’nde Satış Koordinatörü; 1986-1996 yıllarında Pirintaş Bilgisayar Malzemeleri ve Basım Sanayi AŞ’de Genel Müdür; 1996-1999 yıllarında Atılım Kağıt ve Defter Sanayi AŞ’de Genel Müdür Yardımcısı ve 1999-2003 yıllarında PMB Akıllı Kart ve Bilgi Teknolojileri AŞ’de Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır. 2003-2005 yılları arasında ise bir sivil toplum kuruluşu olan Tarih Vakfı’nda önce Koordinatör, sonra Genel Müdür olarak çalışmıştır. 2005 yılından bu yana KONDA Araştırma ve Danışmanlık Limited Şirketi’nde Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürüten Sn. Ağırdır Haziran 2022 itibarıyla Genel Müdürlük görevini devretmiştir. Ağırdır, Zorlu Enerji’deki Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevinin yanı sıra Zorlu Grubu şirketlerinden Vestel Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret AŞ ve Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret AŞ’de de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. Bekir Ağırdır, Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) ve Hrant Dink Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi, Yanındayız Derneği, Demokratik Cumhuriyet Programı ve EYMİR Kültür Vakfı Kurucu Üyesi, ODTÜ Mezunlar Derneği Üyesi ve T24 İnternet Gazetesi ve GAİN İnternet Medya yorumcusudur.

 

Ahmet Nazif Zorlu - Yönetim Kurulu Üyesi

Ahmet Nazif Zorlu

Yönetim Kurulu Üyesi

(1944 - Denizli) Ahmet Zorlu, çalışma hayatına Denizli Babadağ’da, tekstil sektöründe faaliyet gösteren aile şirketinde başlamıştır. İlk tekstil mağazasını Trabzon’da açan Ahmet Zorlu, 1970 yılında şirketin merkezini İstanbul’a taşıyarak ağabeyi Zeki Zorlu ile birlikte Zorlu Holding’in temellerini atmıştır. 1976 yılında ilk üretim şirketi olan Korteks’i kuran Zorlu, tüm şirketleri 1990 yılında Zorlu Holding çatısı altında toplamıştır. 1994 yılında Vestel’i Zorlu Holding bünyesine katarak yeni iş alanlarının da yolunu açmıştır. Ahmet Zorlu’nun tekstil sektörüyle başladığı girişimciliği; elektronik, beyaz eşya, enerji, gayrimenkul, metalurji ve savunma gibi birçok farklı alanda faaliyet gösteren şirketlerle devam etmiştir. Ahmet Zorlu, Zorlu Enerji’deki Yönetim Kurulu Üyeliği’nin yanı sıra Vestel Elektronik ve Vestel Beyaz Eşya başta olmak üzere, halen Zorlu Grubu bünyesinde farklı sektörlerde hizmet veren birçok şirkette de Yönetim Kurulu Başkanı veya Başkan Vekili olarak görev yapmaktadır. Sivil toplum kuruluşlarıyla da yakından ilgilenen Zorlu, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Üyesi, Türkiye Sanayiciler ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD), Denizlililer Birliği Eğitim ve Kültür Vakfı (DENSİR), Babadağlı Sanayici ve İşadamları Derneği (BASİAD) ve Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD) üyesidir.

Olgun Zorlu - Yönetim Kurulu Üyesi

Olgun Zorlu

Yönetim Kurulu Üyesi

(1965 - Trabzon) Olgun Zorlu, İngiltere’de tekstil ve iş idaresi konularında tamamladığı yükseköğreniminin ardından 1986 yılında iş hayatına atılarak 1988 yılından itibaren Zorlu Holding bünyesindeki şirketlerde yöneticilik yapmaya başlamış ve görev aldığı şirketlerin yurt dışı pazar araştırmaları ve yeni uygulama geliştirme faaliyetlerini yönetmiştir. Zorlu 1998 yılından itibaren Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaya başlamıştır. Olgun Zorlu, Zorlu Enerji’deki Yönetim Kurulu Üyeliği’nin yanı sıra halen Zorlu Holding ve Zorlu Grubu şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini de yürütmektedir. Zorlu, Türkiye Sanayiciler ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) ve Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD) üyesidir.

Selen Zorlu Melik - Yönetim Kurulu Üyesi

Selen Zorlu Melik

Yönetim Kurulu Üyesi

(1975 - Trabzon) Selen Zorlu Melik, Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun olmuştur. Çalışma yaşamına 1998 yılında Denizbank’ta başlamıştır. Denizbank Bursa Şubesi’ndeki stajının ardından 1999 yılında aynı bankada Management Trainee (MT) Programı’na katılmıştır. Denizbank Genel Müdürlüğü’nde çeşitli görevlerde bulunduktan sonra 2001 yılında Kaliforniya Üniversitesi Berkeley’de Pazarlama Diploma Programı’na katılmıştır. 2002 yılında Korteks İplik Fabrikası’nda çalışmaya başlayan Melik, 2004 yılında Korteks Yönetim Kurulu Üyeliği’ne atanmıştır. Selen Zorlu Melik, 2002 yılından itibaren Zorlu Enerji Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Mehmet Emre Zorlu - Yönetim Kurulu Üyesi

Mehmet Emre Zorlu

Yönetim Kurulu Üyesi

(1984 - İstanbul) Emre Zorlu, 2006 yılında Koç Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra 2007-2008 yıllarında İngiltere’de Essex Üniversitesi’nde İnovasyon ve Teknoloji Yönetimi Master Programı’nı tamamlamış ve 2009 yılında Vestel Şirketler Grubu’nda çalışmaya başlamıştır. Zorlu, Zorlu Enerji’deki Yönetim Kurulu Üyeliği’nin yanı sıra Zorlu Holding ve Zorlu Grubu şirketlerinde de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. Emre Zorlu, 2015 yılından bu yana teknoloji, inovasyon, IP yatırımları gibi birçok alanda girişimciliğe destek ve fon sağlamayı hedefleyen Vestel Ventures ARGE AŞ’de de Yönetim Kurulu Üyesi’dir. Emre Zorlu, Türkiye Sanayiciler ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Üyesi, Girişimcilik Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi, Endeavor Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Social Innovation Exchange (SIX) Global Council Üyesi’dir.

Bekir Cem Köksal - Yönetim Kurulu Üyesi

Bekir Cem Köksal

Yönetim Kurulu Üyesi

(1967 - Ankara) 1988 yılında Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Cem Köksal, 1990 yılında Bilkent Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamlamıştır. Köksal, 1990 ve 2001 yılları arasında bankacılık sektöründe görev yapmıştır. 1997 yılında Denizbank’ta Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başlayan Köksal, 2002 yılında Vestel’e Finanstan Sorumlu Başkan olarak katılmıştır. Vestel Şirketler Grubu’nda İcra Kurulu Üyesi olarak görevine devam etmekte olan Köksal, aynı zamanda Zorlu Holding AŞ Mali İşler Grubu Başkanı’dır. Köksal, 2002 yılından itibaren Zorlu Enerji Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. Köksal, Zorlu Holding AŞ’de Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanlığı görevini de yürütmektedir. Cem Köksal, UN Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD) Yönetim Kurulu Yedek Üyesi’dir.

 

Ayşegül İldeniz - Yönetim Kurulu Üyesi

Ayşegül İldeniz

Yönetim Kurulu Üyesi

(1969 - İzmir) Ayşegül İldeniz, Silikon Vadisi ve İstanbul’da inovasyon, teknoloji ve gelecek vizyonu konularında öncülük yapmaktadır. Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olan ve San Francisco Üniversitesi Dijital İletişim Bölümü’nde yüksek lisans programını tamamlayan İldeniz, 1998 yılında katıldığı global mikroişlemci devi Intel şirketinde sırasıyla Türkiye Genel Müdürlüğü; 67 ülkeyi barındıran Türkiye, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Başkanlığı ve Avrupa Yönetim Kurulu Üyeliği ve Silikon Vadisi’ndeki Intel Merkez Ofisi’nde Yeni Teknolojiler Grubu Dünya Başkan Yardımcılığı yapmıştır. İldeniz, 2016 yılında New York Borsası’nda işlem gören ve 26 milyon kullanıcısı ile Amerikan akıllı enerji pazarının yarısını elinde bulunduran Silver Spring Networks Şirketi’ne COO olarak katılmış, akıllı şehirler konusundaki programları Chicago, Singapur, Paris, Kopenhag, Dubai gibi şehirlerde uygulamıştır. 2015 yılında ABD’nin en prestijli yayınlarından Fast Company tarafından “Dünyanın En Yaratıcı İlk 100 Kişisi” ve TOA (Turks of America) tarafından “Amerika’nın En Etkili 3. Türk Kadını”, Türkiye’de ise Dünya Gazetesi tarafından 2004’te “Yılın Bilişim Kadını” ve 2006’da “Yılın Kadın Yöneticisi” seçilen İldeniz; halen TÜSİAD Silikon Vadisi Network Başkanı ve American Turkish Society ve Turkish Philanthropy Funds Yönetim Kurulu Üyesi'dir. Ayşegül İldeniz Zorlu Enerji’deki Yönetim Kurulu üyeliğinin yanı sıra Zorlu Grubu şirketlerinden Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret AŞ ile Vestel Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret AŞ’de de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. Kendisi ayrıca Doğan Şirketler Grubu Holding AŞ'de de Yönetim Kurulu Üyesi’dir.

 

 

CEM MENGİ

Yönetim Kurulu Üyesi

(1965 - İzmir) 1984 yılında Matematik ve Fizik üzerine İngiltere’de “A Level” yapmış, 1988 yılında International Üniversitesi İşletme ve Yönetim Fakültesi’nde Bilişim Yönetim Sistemleri üzerine eğitimini tamamlamıştır. Aynı yıl Finansbank’ta bankacılık yaşamına adım atmış, sırasıyla İnterbank, Körfezbank, Rabobank International NV ve ING Bank’ta çeşitli alanlarda Genel Müdür Yardımcılığı ve Genel Müdür Baş Yardımcılığı pozisyonlarında bulunmuştur. En son Akbank TAŞ’de Kredi Komitesi Başkanı ve Krediler ve Plasmandan Sorumlu Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi olarak görev yapmıştır. Geçmişte TÜSİAD, DEİK, YASED ve GYİAD gibi kuruluşlarda Komite Üyesi olarak yer alan Cem Mengi, CM Capital Management Şirketi’nde Kurucu Başkan olarak görev yapmaktadır.