Yönetim Kurulu

Zeki Zorlu - Yönetim Kurulu Başkanı

Zeki Zorlu

Yönetim Kurulu Başkanı

(1939 - Denizli) Zeki Zorlu, çalışma hayatına Denizli Babadağ’da, tekstil sektöründe faaliyet gösteren aile şirketinde başlamıştır. İlk tekstil mağazasını Trabzon’da açan Zeki Zorlu, 1976 yılında Bursa’da Korteks’in temellerini atmıştır. Kardeşi Ahmet Nazif Zorlu ile birlikte, Zorlu Holding’i kuran ve 1994 yılında Vestel’i Holding bünyesine katan Zeki Zorlu, enerji, turizm ve gayrimenkul alanlarında çok sayıda şirketin kurulması ve satın alınmasında önemli rol oynamıştır. Zeki Zorlu, Zorlu Enerji Yönetim Kurulu Başkanlığı’nın yanı sıra, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı ve Zorlu Grubu’nun tekstil ve gayrimenkul sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlerinde Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini de yürütmektedir. Sivil toplum kuruluşlarında da aktif görev üstlenen Sn. Zorlu, TOBB Tekstil Sanayi Meclisi Başkan Yardımcısı’dır. İki yıl BUSİAD’da Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Zeki Zorlu, Uluslararası Patent Birliği, Bursa Afet Derneği (BUFAD), Uludağ Üniversitesi Güçlendirme Vakfı, Kalite Derneği (KALDER), Suni Sentetik İplik Üreticileri Birliği (SUSEB), Bursa Araştırmalar Vakfı ve Uluslararası Rekabet ve Teknoloji Birliği üyesidir.

Bekir Ağırdır - Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Bekir Ağırdır

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

(1956 - Denizli) Bekir Ağırdır, 1979 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra 1980–1984 yılları arasında Bilsan Bilgisayar Malzemeleri AŞ’de Satış Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı; 1984–1986 yıllarında Meteksam Ltd. Şirketi’nde Satış Koordinatörü; 1986-1996 yıllarında Pirintaş Bilgisayar Malzemeleri ve Basım Sanayi AŞ’de Genel Müdür; 1996–1999 yıllarında Atılım Kâğıt ve Defter Sanayi AŞ’de Genel Müdür Yardımcısı ve 1999 –2003 yıllarında PMB Akıllı Kart ve Bilgi Teknolojileri AŞ’de Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır. 2003–2005 yılları arasında ise Tarih Vakfı’nda önce Koordinatör, sonra Genel Müdür olarak çalışmıştır. Sn. Ağırdır 2005 yılından bu yana KONDA Araştırma ve Danışmanlık Limited Şirketi’nde Genel Müdürlük ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini sürdürmektedir.

Ahmet Nazif Zorlu - Yönetim Kurulu Üyesi

Ahmet Nazif Zorlu

Yönetim Kurulu Üyesi

(1944 - Denizli) Ahmet Zorlu, çalışma hayatına Denizli Babadağ’da, tekstil sektöründe faaliyet gösteren aile şirketinde başlamıştır. İlk tekstil mağazasını Trabzon’da açan Ahmet Zorlu, 1970 yılında şirketin merkezini İstanbul’a taşıyarak ağabeyi Zeki Zorlu ile birlikte Zorlu Holding’in temellerini atmıştır. 1976 yılında ilk üretim şirketi olan Korteks’i kuran Ahmet Zorlu, 1990 yılında tüm şirketleri Zorlu Holding çatısı altında toplamıştır. 1994 yılında Vestel’i Zorlu Holding bünyesine katarak yeni iş alanlarının da yolunu açmıştır. Ahmet Zorlu’nun tekstil sektörüyle başladığı girişimciliği; elektronik, beyaz eşya, enerji, gayrimenkul, metalurji ve savunma gibi birçok farklı alanda faaliyet gösteren şirketlerle devam etmiştir. Ahmet Zorlu, Zorlu Enerji’nin 16 Mayıs 2017 tarihinde yapılan 2016 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda Yönetim Kurulu Üyesi olarak seçilmiştir. Ahmet Zorlu, Zorlu Enerji’deki Yönetim Kurulu Üyeliği’nin yanı sıra Zorlu Grubu bünyesinde farklı sektörlerde faaliyet gösteren birçok şirkette Yönetim Kurulu Başkanı veya Başkan Vekili olarak görev yapmaktadır. Sivil toplum kuruluşlarıyla da yakından ilgilenen Ahmet Zorlu, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Üyesi, Türkiye Sanayiciler ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD), Denizlililer Birliği Eğitim ve Kültür Vakfı (DENSİR), Babadağlı Sanayici ve İşadamları Derneği (BASİAD) ve Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD) üyesidir.

Olgun Zorlu - Yönetim Kurulu Üyesi

Olgun Zorlu

Yönetim Kurulu Üyesi

(1965 - Trabzon) Olgun Zorlu, İngiltere’de tekstil ve iş idaresi konularında tamamladığı yüksek öğreniminin ardından 1986 yılında iş hayatına atılarak 1988 yılından itibaren Zorlu Holding bünyesindeki şirketlerde yöneticilik yapmaya başlamış ve görev aldığı şirketlerin yurt dışı pazar araştırmaları ve yeni uygulama geliştirme faaliyetlerini yönetmiştir. Sn. Zorlu 1998 yılından itibaren Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaya başlamıştır. Olgun Zorlu, Zorlu Enerji Yönetim Kurulu Üyeliği’nin yanı sıra halen Zorlu Holding ve Zorlu Grubu şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini de yürütmektedir.

Selen Zorlu Melik - Yönetim Kurulu Üyesi

Selen Zorlu Melik

Yönetim Kurulu Üyesi

(1975 - Trabzon) Selen Zorlu Melik, Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun olmuştur. Çalışma yaşamına 1998 yılında Denizbank’ta başlamıştır. Denizbank Bursa Şubesi’ndeki stajının ardından 1999 yılında aynı bankada Management Trainee (MT) Programı’na katılmıştır. Denizbank Genel Müdürlüğü’nde çeşitli görevlerde bulunduktan sonra 2001 yılında Kaliforniya Üniversitesi Berkeley’de Pazarlama Diploma Programı’na katılmıştır. 2002 yılında Korteks İplik Fabrikası’nda çalışmaya başlayan Selen Zorlu Melik, 2004 yılında Korteks Yönetim Kurulu Üyeliği’ne atanmıştır. Selen Zorlu Melik, 2002 yılından itibaren Zorlu Enerji Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Mehmet Emre Zorlu - Yönetim Kurulu Üyesi

Mehmet Emre Zorlu

Yönetim Kurulu Üyesi

(1984 - İstanbul) Mehmet Emre Zorlu, 2006 yılında Koç Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra 2007-2008 yıllarında İngiltere’de Essex Üniversitesi’nde Yenilik ve Teknoloji Yönetimi Master Programı’nı tamamlamış ve 2009 yılında Vestel Şirketler Grubu’nda çalışmaya başlamıştır. Mehmet Emre Zorlu, Zorlu Enerji Yönetim Kurulu Üyeliği’nin yanı sıra Zorlu Holding ve Zorlu Grubu şirketlerinde de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. Sn. Zorlu, Türkiye Genç İş Adamları Derneği (TÜGİAD) ve Endeavor Türkiye üyesidir.

Bekir Cem Köksal - Yönetim Kurulu Üyesi

Bekir Cem Köksal

Yönetim Kurulu Üyesi

(1967 - Ankara) 1988 yılında Boğaziçi Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Cem Köksal, 1990 yılında Bilkent Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamlamıştır. Sn. Köksal 1990 ve 2001 yılları arasında bankacılık sektöründe görev yapmıştır. 1997 yılında Denizbank’ta Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başlayan Cem Köksal, 2002 yılında Vestel’e Finans’tan Sorumlu Başkan olarak katılmıştır. Vestel Şirketler Grubu’nda İcra Kurulu Üyesi olarak görevine devam etmekte olan Sn. Köksal, aynı zamanda Zorlu Holding AŞ Mali İşler Grubu Başkanı’dır. Cem Köksal, Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ’nin 31 Mayıs 2012 tarihinde yapılan 2011 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda Yönetim Kurulu üyeliğine atanmış olup o tarihten bu yana her yıl yeniden seçilerek Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Ayşegül İldeniz - Yönetim Kurulu Üyesi

Ayşegül İldeniz

Yönetim Kurulu Üyesi

(1969 - İzmir) Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olan ve San Francisco State Üniversitesi Dijital İletişim Bölümü’nde yüksek lisans programını tamamlayan Ayşegül İldeniz, 1998 yılından itibaren global mikroişlemci devi Intel şirketinde üst düzey yöneticilik görevlerinde bulunmuştur. Sırasıyla, Türkiye Genel Müdürlüğü, daha sonra 67 ülkeyi barındıran Türkiye, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Başkanlığı ve Avrupa Yönetim Kurulu üyeliği yapmış ve 2013 yılından itibaren Yeni Teknolojiler Grubu Dünya Başkan Yardımcısı olarak Silikon Vadisi’ndeki Intel Merkez Ofisi’ne atanmıştır. Ayşegül İldeniz, 2016 yılında New York borsasında işlem gören ve 26 milyon kullanıcısı ile Amerikan akıllı enerji pazarının yarısını elinde bulunduran Silver Spring Networks Şirketi'nde COO (Operasyonlardan Sorumlu Başkan) olarak göreve başlamıştır. İldeniz, Silikon Vadisi ve İstanbul'da inovasyon, teknoloji, gelecek vizyonu konularında öncülük yapmaktadır. Dünya Gazetesi tarafından 2004’te “Yılın Bilişim Kadını”, 2006’da “Yılın Kadın Yöneticisi”, 2015 yılında San Francisco menşeili Fast Company tarafından “Dünyanın en yaratıcı ilk 100 kişisi” ve TOA (Turks of America) tarafından Amerika’nın en etkili 3. Türk kadını seçilen Sn. İldeniz; TÜSİAD Silikon Vadisi Network Başkanı ve American Turkish Society ve Turkish Philanthropy Funds Yönetim Kurulu üyesidir. Ayşegül İldeniz, Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ’nin yanı sıra Zorlu Grubu şirketlerinden Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret AŞ ile Vestel Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret AŞ’de de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. Kendisi ayrıca Eczacıbaşı Holding AŞ’de de Yönetim Kurulu Üyesi’dir.

 

Elmas Melih Araz - Yönetim Kurulu Üyesi

Elmas Melih Araz

Yönetim Kurulu Üyesi

(1948 - İstanbul) Lise öğrenimini Robert Kolej’de tamamlayan Melih Araz, 1972 yılında Ankara Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olmuştur. USAID/TEV burslusu olarak Kelley School of Business, Indiana Üniversitesi’nde Yüksek Lisans (MBA-1975) yapmıştır. Ayrıca Harvard Business School’da (1988) “Üst Düzey Yönetim” konusunda eğitim almıştır. Finans ve bankacılık kariyerine 1977 senesinde Citibank N.A.’nın Türkiye organizasyonunda başlayan Sn. Araz, bankanın İstanbul, Bahreyn, Atina ve New York birimlerinde üst düzey görevlerde bulunmuş ve Citibank Türkiye organizasyonunun kuruluş ve genişleme aşamalarında önemli sorumluluklar üstlenmiştir. Daha sonra Çukurova Holding’e bağlı olan İnterbank AŞ’de CEO/Genel Müdür olarak sekiz sene görev yapan Melih Araz, İnterbank’ın ülkemizde kurumsal ve yatırım bankacılığı alanında saygın ve önder bir konuma gelmesinde liderlik yapmıştır. İnterbank sonrası çeşitli önemli projelerde danışman olarak görev alan ve aralarında Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ (2008-2013) ve Enka İnşaat AŞ’nin (2012-2018) de bulunduğu bazı şirketlerde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Sn. Araz, Ata Grubu’nda üst düzey görevlerde bulunmaktadır. Kendisi halen Ata Yatırım Menkul Kıymetler AŞ, Ata Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ, TFI Gıda Yatırımları AŞ, Burger King China JV Ltd, İzmir Enternasyonel Otelcilik AŞ ve Entegre Harç Sanayi ve Ticaret AŞ’de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.