01.
Elektrik Ticareti

Serbest Tüketicilik Nedir?

“Serbest Tüketici”, Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenen tüketim miktarından daha fazla elektrik tüketen ve bu sayede istediği firmadan elektrik tedarik edebilme hakkına sahip elektrik abonesini ifade eder. EPDK tarafından belirlenen minimum tüketim miktarına da serbest tüketici limiti denir. Serbest tüketici limiti her yıl ocak ayında yeniden belirlenir ve duyurulur.

2019 yılı için belirlenen serbest tüketici limiti yıllık 1600 kWh’tir. 1600 kWh de aylık ortalama 70 TL’lik fatura tutarına denk gelir. Daha rahat anlaşılabilmesi için aylık ortalama fatura tutarına göre ifade edilse de, abonenin serbest tüketici olup olmadığını belirlemek için tutara değil toplam tüketime bakılmaktadır. Yani bazı aylar 70'TL’den çok daha düşük bir fatura ödeniyor olsa bile toplam tüketime bakıldığı için abone, serbest tüketici hakkını kaybetmez.

Serbest tüketiciler, bölgesinde görevli elektrik dağıtım şirketi dışında herhangi bir elektrik şirketinden hizmet alabilirler. Bu sayede elektriği daha hesaplı ve avantajlı kullanırlar. Tüketim miktarlarına göre kendilerine sunulan avantajlı teklifleri inceleyip, kendilerine en uygun fiyat veya tarifeyi tercih edebilirler.

Tedarikçinizi değiştirdiğinizde sayacınız değişmez ve tesisatınızda herhangi bir değişiklik olmaz. Elektrik tüketiminize yönelik faturalarınız şirketimiz tarafından düzenlenir ve ödemeleriniz yine şirketimize yapılır. Elektrik iletim ve dağıtımı ile sayaçların okunması ise bulunduğunuz bölgedeki dağıtım şirketinin yetki ve sorumluluğundadır. Arıza, bakım ve kesinti konularında dağıtım bölgeniz yetkili konumundadır.

Yıllık ortalama en az 1 faturanız ücretsiz olacak şekilde avantaj elde edersiniz.

Örnek fatura görüntüsünü görmek için tıklayınız.