01.
Elektrik Perakende Satış

Evde Elektrik Tasarrufu için Bilinmesi Gerekenler

Ütü, klima, buzdolabı ve diğer birçok elektrikli alet, tek tek bakıldığı zaman yüksek değerlerde elektrik tüketmez. Ancak bir elektrikli alet yanlış kullanılıyorsa elektrik faturasında yüksek tutarlar görülebilir. Bu durumun önüne geçebilmek için de çeşitli önlemler almak gerekir. 

Evde elektrik tasarrufu için bilinmesi gerekenleri sıraladık.

Elektrik Tasarrufu İçin Neler Yapmalıyız?

Gün içinde elektrik tasarrufu yapılabilmesi için özellikle dikkat edilmesi gereken konuların başında enerji verimliliği gelir. Çünkü enerji verimliliği yüksek olan ürünler daha iyi performans sunarken verimliliği düşük olan ürünlere göre çok daha az enerji tüketir. Elektronik cihazlarda enerji verimliliği harfler ve (+) işaretleriyle belirtilir. G harfinden başlayan enerji sınıflarının verimliliği, A harfine yaklaştıkça artar. A enerji sınıfı ise kendi içinde (+) işaretleriyle ayrılır. A’nın yanında ne kadar çok + varsa (A+, A++ gibi) o cihazın enerji verimliliği o kadar yüksektir. 

Yeni bir elektronik cihaz alırken enerji sınıfına dikkat etmeniz, elektrik giderlerinizi azaltmaya yardımcı olur.

Kısacası elektrik tasarrufu yapmak için en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri enerji sınıflarıdır. Bunun dışında elektrikli cihazların türüne göre de tüketimi azaltabilecek uygulamalar bulunur.

Klimalarda Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Klima gibi ısıtma ve soğutma cihazlarında elektrik tüketimi oldukça yüksektir. Bu nedenle klimalarda enerji tasarrufu için özellikle dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Bunlar arasında en çok öne çıkan konu ise British Thermal Unit yani BTU’dur. BTU temel olarak 465 gr suyu 17.2 santigrat dereceden 17.7 santigrat dereceye çıkarabilmek için harcanacak enerji miktarıdır. Klimaların soğutma miktarında da bu değer esas alınır.

Bir ev ya da oda için gerekli BTU miktarını öğrenebilmek için alanın büyüklüğü, pencere sayısı, oda içerisinde bulunacak insan ve evcil hayvan sayısı ile aydınlatma cihazı gibi değişkenler değerlendirilip uygun klima seçilir. Bu nedenle klima satışı yapan markalar genellikle size uygun klimanın kaç BTU olması gerektiğini söyleyebilmek için evinize keşif ekibi gönderir. Klima seçerken BTU değeri dikkate alınmazsa klima fazladan enerji kullanabilir ve elektrik kullanımı artabilir.

BTU dışında klimalarda elektrik tasarrufu için dikkat edilmesi gerekenler kısaca şöyle sıralanır: 

 • Klimaları sık sık açıp kapatmak daha fazla elektrik tüketilmesine sebep olur. Bu nedenle klimanın sıcaklık ayarı ideal ev sıcaklığına göre belirlenmeli ve cihazın sürekli olarak belirlenen sıcaklıkta çalışması sağlanmalıdır.
 • Türkiye’de klimaların, 21°C’nin altında ya da 23°C çalıştırılması öngörülür. Klimalar bu aralığın altında ya da üstünde çalıştırıldıkları zaman normalden daha fazla elektrik tüketirler. 
 • Klimalar düzenli olarak bakım isteyen cihazlardır. Yıllık bakımları yapılmayan klimalar yüksek miktarda enerji harcar ve bu da elektrik faturanızı olumsuz etkiler. Bu nedenle klima bakımlarınızı düzenli olarak yaptırmayı unutmamalısınız.

Fırınlarda Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır? 

“Nasıl elektrik tasarrufu yapılır?” diye soranların dikkat etmesi gereken noktaların başında elektrikli fırınlar ve bu fırınların kapakları gelir. Genellikle kapaklar ısıya dayanıklı özel malzemelerden üretilir. Ancak zamanla ve kullanıma bağlı olarak kapaklar gevşemeye başlar. Bu nedenle kapağın tam olarak oturup oturmadığını her seferinde kontrol etmelisiniz. 

Buna ek olarak fırınlarda elektrik tasarrufu yapma konusunda dikkat edilmesi gereken diğer noktaları sizin için sıraladık:

 • Fırınlar dışarıdan hava almayacak şekilde üretilir. 200°C olarak ayarlandığı zaman bu değere ulaşır ve sabit kalır. Bu nedenle fırın içerisindeki ürün pişmeden fırının kapağını açmayın. Çünkü kapak açıldığı zaman fırının iç sıcaklığı düşer ve fırın, belirtilen sıcaklığa gelmek için normalden daha fazla elektrik tüketir.
 • Fırın içerisinde kek, börek, et ya da tavuk gibi bir yiyecek yapıyorsanız pişme aşamasına yaklaşıldığı zaman fırının fişini çekin. Böylece yemekleriniz fırının mevcut ısısı ile pişer ve fırınınız gereksiz elektrik harcamaz. 
 • Fırınların çok büyük kısmı prize takılırken az da olsa elektrik harcar. Bu nedenle çalışmadığı zaman fırınınızın fişini çekin.

Buzdolabı ve Derin Dondurucuda Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Buzdolapları ve derin dondurucular da tıpkı fırınlar gibi enerjiyi belirli bir seviyede tutacak şekilde ayarlanmıştır ve gereksiz yere kapakları açılmamalıdır. Çünkü kapak açıldığında içeriye giren hava daha sıcak olacağı için buzdolabı, belirlenen sıcaklığa ulaşmak adın daha fazla çalışır ve elektrik harcar.

Buzdolabında elektrik tasarrufu için dikkat edilmesi gereken diğer noktalar ise aşağıdaki gibidir:

 • Buzdolabı ve derin dondurucuların kapaklarını tam olarak kapatın. Kapak açık kaldığı zaman cihazlar, ürünleri soğuk tutabilmek için daha çok çalışır ve böylece elektrik harcaması artar.
 • Buzdolabına ve derin dondurucuya sıcak yiyecek koymak hem yemeğin bozulmasına hem de elektrik tüketiminin artmasına yol açabilir. Yemeklerinizi oda sıcaklığına ulaşana kadar bekletip daha sonra buzdolabına koyun.
 • Buzdolabı ya da derin dondurucunuzu, kılavuzunda belirtilen seviyeden fazla doldurmayın. Çünkü kapasitelerinden fazla doldurulduğu zaman hava akışı yeterince iyi olmaz ve soğutma sistemi bu durumu dengeleyebilmek için daha fazla çalışır, böylece elektrik tüketimi artar. 

Küçük Ev Aletlerinde Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Küçük ev aletlerinin hepsi birbirinden farklı özelliklere sahiptir.  Bu nedenle elektrik tasarrufu konusunda her birini farklı değerlendirmek gerekir.

 • Süpürgenizin torbasını ve filtresini düzenli olarak temizleyin ya da değiştirin. Böylece fazla enerji harcamasını engelleyerek elektrik tüketimini düşürmüş olursunuz.
 • Kettle, çay makinesi ve kahve makinesi gibi cihazlara ihtiyacınızdan fazla su koymayın. Cihazınız, yüksek miktarda suyu ısıtmak için daha fazla enerji harcar.
 • Ütü ve televizyon gibi çalışmasa bile fişleri prizdeyken elektrik harcayan cihazların fişlerini, kullanmadığınız zamanlarda çekmeyi unutmayın.

Çamaşır ve Kurutma Makinelerinde Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Çamaşır ve kurutma makineleri, evde en fazla elektrik tüketen beyaz eşyalar grubundadır. Ancak yapacağınız küçük değişikliklerle bu makinelerin elektrik tüketimini azaltabilirsiniz.

 • Çamaşır ve kurutma makinelerinde elektrik tasarrufu için mümkün olduğu kadar Eko ya da Eco olarak belirtilen modu tercih edin.
 • 7 kilogramlık bir çamaşır ya da kurutma makinesine 8-9 kilogram ürün yerleştirmeyin. Her makineyi, kapasitesine göre doldurmak ve hazneye fazla eşya yüklememek gerekir.  Aksi durumda makine hem daha zor çalışır ve istenen şekilde kurutma ya da temizlemeyi yapamaz hem de daha çok enerji tüketir. 

Bulaşık Makinesinde Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Bulaşık makinelerinde en sık yapılan hata, iç düzenlemeye yani bulaşıkların yerleşimine dikkat etmemektir.

 • Çatal, bardak ya da tabakları makinenize kullanım kılavuzunda gösterilen şekilde yerleştirin. Böylece bulaşık makineniz optimum kapasiteyle çalışacak ve enerji tüketimi daha az olacaktır.
 • Bulaşık makinesi, stand-by yani bekleme modunda kalıyorsa fişi prizden çekilmelidir. Böylece gereksiz enerji harcamasının önüne geçilir.

Aydınlatmada Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Aydınlatmada tasarruf yapmak için en iyi yöntem, mümkün olduğu kadar güneş ışığından yararlanmaktır. Bunu sağlamak için gündüzleri perdeleri açık tutmayı unutmayın. Ayrıca duvarları açık renklere ve tonlara boyayıp beyaz güneşliklerle tülleri tercih etmek önemlidir. Tabii enerji verimliliği yüksek olan ve LED gibi özel teknolojilere sahip ampuller de enerji tasarrufu konusunda etkilidir.

Elektrik Tasarrufu Ne Kadar Etkili?

Tüm elektronik eşyalarda gerekli önlemleri aldığınızda elektrik faturanızda düşüş gözlemleyebilirsiniz.  Burada önlemlerin ne kadarının, ne şekilde yapıldığı önemlidir. Örneğin tüm eşyalar zamanında kapatılır, depolama kapasitesinin üzerinde çalıştırılmaz ve gereksiz elektrik harcaması önlenirse elektrik tüketimi düşecektir. 

Tüm bunların dışında enerji tasarrufunda en önemli kriter, beyaz eşya enerji sınıfıdır. Tasarruf önlemlerini A sınıfı olmayan cihazlarda yaptığınız takdirde karşılaşacağınız sonuç ile A sınıf cihazlarla yaptığınız takdirde karşılaşacağınız sonuç farklı olacaktır.